medvedice lekarska

Medvědice lékařská vypadá trochu jako brusinka

28.10.2020
1 086 Zobrazení

Medvědice lékařská je tak trochu rozporuplná bylinka – na jednu stranu léčí, na druhou stranu má vedlejší účinky, a někdy je dokonce uváděno, že je jedovatá. Zatímco v severských zemích byla jako bylinka používána asi od 12. století, do celé Evropy se pak její použití rozšířilo až v 17. století.

Jak bylinka vypadá

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) je nízký, rozprostřený keřík, který má 20 až 150 cm dlouhé tuhé stonky, listy jsou střídavé, vždyzelené, květenstvím jsou hrozny, květy jsou bílé až růžové, plodem je peckovice.

Kde medvědici najdeme

Medvědice roste velmi vzácně v České republice, a to v křovinách, vřesovištích, ve skalních výklencích, které jsou chráněné před větrem a mrazem. Roste především ve vyšších polohách – od pahorkatin do alpínského stupně. Roste na severní polokouli v mírném pásu, přesahuje do Arktidy, na Kavkaz a na jihu až do pohoří v jižní Evropě.

medvedice - Medvědice lékařská vypadá trochu jako brusinka

Foto: Sten Porse / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Co se sbírá

Sbírají se listy od léta do podzimu. Droga je bez pachu a chutná nahořkle. Listy obsahují arbutin, metylarbutin, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy.

Jaké jsou její účinky

Bylinka působí dezinfekčně na močové ústrojí (odtud byste si ji možná mohli splést s brusinkou), pomáhá při nemocích močových cest a močového měchýře.

Jak si připravit výluh

Nejlepší je připravit si výluh z listů (nebo z prášku z listů) zastudena, protože ve vývaru by bylo příliš mnoho tříslovin, které u pacientů vyvolávají zvracení či zácpu.

Vedlejší účinky a jedovatost

Dlouhodobě užívání nebo nadměrné dávky mohou vyvolat glykosurii (přítomnost glukózy v moči jako u cukrovky) nebo poškodit játra. Medvědici by vůbec neměly používat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater.

Pěstování na zahradě

Pokud se vám podaří sehnat sazenice, můžete si medvědici pěstovat na skalce, vyžaduje rašelinnou půdu s dostatečnou vlhkostí a polostín. Jedná se o velmi krásnou půdopokryvnou rostlinu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít