Dešťové svody a okapy: Patří k domům a zahradním stavbám stejně jako okna nebo dveře. Přesto si jich však obvykle všímáme až „na konec“. Ve chvíli, kdy jsou již samá díra nebo již dávno ztratily svůj původní lesk. Ovšem i jejich správný výběr a je věda a to zejména proto, že dnes je k dispozici mnohem více materiálů než dřív.
Pořizovat můžeme buď celé systémy okapů a dalších prvků nebo lze pořídit jednotlivé komponenty samostatně. Mnohdy je lze získat i jako „bonus“ k nákupu střešní krytiny (dobrý tip, pokud plánujete rekonstrukci).
Co si při nákupu pohlídat
Snažte se zejména o správný spád. A jak by měl vypadat? Nejméně dva centimetry na deset metrů délky. Jinak voda nebude odtékat správně. Dbejte i na dostatečný průměr jednotlivých prvků. Např. pro svislé odvodnění je doporučeno 100 cm a více. Po fasádě vedeme dešťové vody vždy svisle, protože naším cílem je co nejrychlejší odvod vody.
Vyplatí se nezapomenout ani na lapač střešních splavenin. Nebudete se tak muset potýkat s pracným čištěním celého systému, stačí jen udržovat lapač čistý (a to nejlépe po každém větším dešti).
Vybírejte podle množství srážek i plochy střech
A jak si najít ideální produkt? Vybavte se plochou střechy, a také průměrnými srážkami v oblasti. Jde o veličiny, které jednotliví výrobci používají pro správný výpočet, podle něhož ten správný okap vyberete doslova za pár vteřin.
Měli byste vědět: běžné typy okapů jsou počítány pro 75 mm/hod. (což víceméně odpovídá intenzivnímu dešti) a doporučený sklon střechy do 50°.
Jestliže rekonstruujete nebo pořizujete nové osazení, doporučujeme nákup kompletního okapového systému. A to včetně, objímek, spojek a šikovných mezikusů. Budete tak mít jistotu, že do sebe vše perfektně zapadne. Pro kutily – začátečníky jsou pak vhodné i tzv. stavebnice. Pro jejich složení nepotřebujete žádné speciální nářadí a samotné sestavení lze provést během celého roku.
5 materiálů na výběr – na co se zaměřit?
V obchodech lze pořídit okapy pozinkované, hliníkové, plastové, měděné a titanzinkové. Rozhodně už tedy nejde jen o uniformní 0,5 až 0,7 milimetrů silný ocelový pozinkovaný plech, jako tomu bylo v minulosti. Všechny mají své mouchy i pozitiva. Pojďme se na něj podívat pěkně podrobně!
Plastové okapy nejsou jen „nouzovým řešením“
Pokud bydlíte v lokalitě, kde jsou nejrůznější kovy oblíbeným cílem nenechavců, pak vám plastové okapové žlaby už určitě padly do oka. Ale nenechte se mýlit. Nabídnou vám dlouhou životnost, vysokou odolnost a snadnou údržbu. A pořídit je můžete prakticky v jakékoliv barvě (obvykle vázané na vzorník RAL). Předestřou vám barevnou stálost, ovšem nepatří k nejlevnějším. Obyčejný pozinkovaný plech je stále ještě finančně dostupnější.
Pozinkované okapy jako klasika, která však moc nevydrží
Máte v plánu obyčejný pozink kvůli i jeho nízké ceně? Bude to něco za něco. Aby totiž vydržel co nejvíce, musíte mu věnovat řádnou péči. Přibližně rok po první instalaci okapů je musíte nově natřít. Mezitím už totiž zinek zoxiduje a okap přichází o svou odolnost. A totéž je třeba opakovat každé 2-3 roky. Pokud to nezanedbáte, můžete se těšit na životnost i 20 let.
Náš tip: Moderní typy pozinkovaných okapů mohou být už od výroby chráněny tenkou vrstvou plastu, případně vypáleny. Obojí prodlouží jejich životnost, a to někdy až dvojnásobně. V případě potřeby je lze rovněž kombinovat s jinými materiály a vytvořit si tak stavebnici s různě odolnými místy.
Hliník jako efektní, ale drahá možnost
Jestliže se nechcete s natíráním zdržovat, vsaďte na hliník. Má pověst vysoce odolného prvku, který vydrží několik generací (minimálně 70 let, při ošetření vysoce odolnou a především stálou práškovou vypalovací barvou). Můžete ho navíc pořídit s mnoha barevnými nástřiky a tak ho skvěle sladit třeba se střešní krytinou nebo fasádou. Obojí vypadá velmi efektně.
A nevýhoda? Jednoznačně cena? Oproti pozinku je hliník asi čtyřnásobně dražší.
Titanzinkové okapy spojují výhody dvou materiálů
Jsou barevně stálé a dlouho vydrží. Sami si je však nenainstalujete, jsou totiž na jakékoli chyby v použitém procesu velmi citlivé. Jsou také pružné a nepotřebující prakticky žádnou údržbu. Nevýhodou je jejich omezená barevná nabídka, a také vyšší cena (zaplatíte za ně asi 3x více než za pozink).
Měděné okapy vypadají krásně. Dlouhou životnost však narušuje nečekaný faktor
I tento materiál se obejde bez údržby i jakékoliv povrchové úpravy. Díky vytvářející se měděnce se vlastně měď sama chrání. Okapy se nejprve zbarví dohněda a poté dozelena. Čím starší je okap, tím lepší efekty nabídne. Pro rodinné domy jde o skvělou volbu s dlouho životností 80-100 let není výjimkou
Ovšem najdeme hned dvě nevýhody. Tou první je rozhodně cena. Za měděné okapy zaplatíte 4x více než za ty z pozinkovaného plechu. A bohužel o ně často jeví zájem i zloději…
Závěrečný tip
Mnohé materiály lze vzájemně poměrně dobře kombinovat. Často využívané a namáhané části tak můžete pořídit z odolnějšího a dražšího materiálu, zatímco samotné tělo okapu si vystačí s něčím levnějším. Tento princip však nepoužíváme pro rovné úseky okapů, které tvoří několik kratších částí. Ty do sebe při montáži vzájemně zasouváme a i malá odlišnost by mohla úspěšnost celého díla velmi rychle zhatit.
Vždy je proto dobré nechat si poradit od profesionálů, kteří své práci rozumí. A pokud se rozhodnete kombinovat, zvolte v ideálním případě produkty jedné firmy. Získáte tak jistotu ve všech ohledech.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz