rakytnik napoj

Rakytníkový likér je jako dělaný na zimu

Právě dozrávají oranžové plody rakytníku, a tak by bylo škoda je nevyužít na výrobu marmelád, tinktur, likérů apod. Dnes si vyrobíme jednoduchý likér z rakytníku.

Kdy sbírat plody rakytníku

Plody rakytníku je nejlépe sbírat jednou přemrzlé a odstřihávat je nůžkami s celými větvičkami. Pokud je sklidíte dříve, také doporučujeme nůžkami, aby se vám nerozbily v ruce, nechce je pár dní v mrazáku.

rakytnik - Rakytníkový likér je jako dělaný na zimu

Zdroj foto: pixabay                                              likér z rakytníku

Co budete potřebovat na likér

  • asi 0,5 kg plodů rakytníku,
  • asi 0,5 litru vodky,
  • asi 5 lžic medu,
  • citron nakrájený na kolečka.

Postup

Plody vyndejte zavčas z mrazáku, nechte je trochu povolit, rozmixujte nebo rozdrťte. Dejte je do velké sklenice, zalijte vodkou, přidejte asi 5 lžic medu a 1 citron nakrájený na kolečka, zbavený jadérek i slupky. Nechte macerovat aspoň 14 dní. Občas protřepte nebo promíchejte. Po odležení sceďte a nalijte do menších skleniček.

Jak užíváme

Užíváme 1 panáka denně po celou zimu, je to nejlepší prostředek na zvýšení imunity.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář