Nabídka nejrůznějších druhů ořechů je dnes v obchodech tak široká, že jsme si zvykli kupovat v balené formě i ty plody, které naši rodiče a prarodiče sklízeli na své zahradě. Na tom není nic špatného. Na druhou stranu, proč si neosvojit tradiční znalosti? Podívejme se, jaké plody si můžete svépomocí vypěstovat a které je naopak lepší nechat vyrůst na plantážích v teplejších krajích.
Lískové oříšky na vaší zahradě
Bohatou tradici u nás mají lískové oříšky, které jsou plodem lísky obecné nebo lísky turecké. Líska turecká je větším stromem, naopak líska obecná může mít podobu stromu menšího, nebo dokonce keře. Skvěle se tak může vejít i na menší zahradu. Jediné, co lísky potřebují, je vlhčí prostředí, jinak ale jde o nenáročné stromy, které plodí již po několika letech od vysazení.
Lískové oříšky mají široké využití. Jejich silné propojení s naším jídelníčkem, které přesahuje až v propojení kulturní, ostatně dokazuje i fakt, že obecné slovo „oříšek“ označuje právě tento druh ořechů. Využít je lze ve slané i sladké kuchyni, chutné jsou i samy o sobě.
Kde to na domácí pěstování moc nebude?
Většinu ořechů, které vidíte na pultech obchodů, si doma vypěstovat nemůžete. Většinou je to z důvodu nízkých teplot. Rostliny by nepřežily v našich podmínkách zimu. Roli ale může hrát i nízká vlhkost vzduchu. Problémem může naopak být i příliš velká půdní vlhkost, některé rostliny plodící známé ořechy totiž vyžadují suchou až polopouštní půdu. Příkladem ořechů, které si raději kupte v obchodě (ať už kamenném, či internetovém), mohou být makadamové ořechy, para ořechy, kešu nebo třeba pistácie.
I méně typické oříšky můžete sklízet doma
Vraťme se k pozitivnějšímu duchu a zmiňme si další příklady ořechů, které doma naopak sklízet můžete. U některých byste to totiž možná nepředpokládali.
I v našich podmínkách se bude dařit těmto plodům:
- pekanové ořechy
- mandle
- arašídy
Musíte si ale zjistit, jaký způsob pěstování konkrétní rostlinka vyžaduje. Někdy se může hodit skleník, jindy je nutné pěstovat rostlinu v květináči, který se na zimu přesune do interiéru, aby rostlinka zimu v našich podmínkách přežila.
Zapomněli jsme na krále ořechů
Vlašský ořech je druhým typickým zástupcem ořechů, které můžete bez obav (a takřka bez větší námahy) pěstovat i u nás. Ořešák se může stát dominantou vaší zahrady. Podobně jako líska i ořešák královský preferuje vlhčí půdu. Plodit bude dlouhé desítky let. Koruna přitom může dorůstat opravdu úctyhodných rozměrů, odměnou proto pravidelně bude až několik stovek vlašských ořechů.
———-Komerční článek———-