cernucha damasska

Zakládáme květinovou zahrádku na zásadité půdě

Zásaditá půda: Mnohým z nás na jaře začínají také jarní práce na zahradě, někteří budeme dokonce zahrádku zakládat. Co když máte na pozemku převážně zásaditou (vápenitou) půdu? Jak se s tím vyrovnat a jaké květiny zvolit?

Co je to zásaditá půda

Kyselost či zásaditost půdy měříme v pH, přičemž pH mezi 7,3 a 7,7 znamená půdu zásaditou, nad 7, 7 dokonce silně zásaditou (alkalickou). Abyste měli všechny hodnoty pohromadě, dodáváme, že 6,6 až 7,2 je půda neutrální a 5,1 až 5,5 je slabě kyselá, ještě menší pH pak značí silně kyselé půdy.

Jak zjistit pH půdy

Správné pH půdy si můžete nechat zjistit nějakým agrochemickým rozborem, ale také si ji můžete určit sami pomocí tzv. indikátorových papírků – ty sice vykazují určitou odchylku, ale ta není nijak zásadní v celkovém kontextu. Někdy můžete kyselost či zásaditost půdy zjistit i podle toho, jaké plevele se na neobdělávaném pozemku vyskytují – na zásaditých půdách to bude především hořčice nebo komonice.

jazylka chobotnata - Zakládáme květinovou zahrádku na zásadité půdě

Zdroj foto: es.wikipedia.org

Dá se půda upravit

Půda se dá přirozeně upravit na méně zásaditou, více kyselou a naopak. Hodí se to zejména v případě, že je vaše půda velmi kyselá nebo velmi zásaditá a byl by problém najít rostliny, které by se zde daly přirozeně pěstovat. Příliš kyselou půdu obohaťte vápnem a vápněte ji každý rok, aby byla více zásaditá. Příliš zásaditou půdu zase obohaťte rašelinou a rašelinu pak přidávejte zejména k rostlinám, které kyselou půdu vyžadují (borůvky, azalky, rododendrony).

Jaké rostliny pěstovat v zásadité půdě

Nyní se podíváme na rostliny, které zásaditou půdu přímo vyžadují. Z keřů vybírejte třeba trojpuk (u nás se nejčastěji pěstuje trojpuk drsný, trojpuk něžný a trojpuk skvělý, všechny mají bílé květy), zimolezy (stálezelený, Brownův), štědřenec, nebo různé druhy menších akátů. Z některých můžete vytvořit i živý plot (například právě ze zimolezů a štědřenců).

Z menších bylin jsou pak vhodné čemeřice, zvonky, levandule, řebříčky, černucha damašská (pěstuje se jako letnička, občas zplaňuje), jazylka chobotnatá (kultivary mají červené, růžové, fialové, modré i žluté květy, můžete je tedy vhodně kombinovat, kvetou od července do září), sporýš.

Zdroje: www.ireceptar.cz, www.floranazahrade.cz, Böhmig F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář