Kdo by nechtěl mít vlastní ořechy? Mají je rády děti, ořechy se přidávají do vánočního cukroví a dalšího pečiva. A takové vlastní ořechy mají mnohem lepší chuť nežli kupované a navíc máte jistotu, že jsou v biokvalitě.
Vybíráme stromek ořešáku vlašského
V zahradnictví vybereme zdravou a silnou rostlinu, která není viditelně napadena žádnou chorobou nebo škůdci. Většinou narazíte na rostlinu ve tvaru prutu a po zasazení musíte vytvarovat korunu. Stačí na podzim odstranit pupeny ve spodní části kmenu a ponechat jen několik pupenů v místech, kde chcete mít korunu. Tyto pupeny necháme vyrašit a vyrůst a dále stříháme tak, aby koruna nebyla příliš hustá a držela si svůj tvar. Ořešák poté roste sám a v dalších letech jej není potřeba stříhat.
Jaká půda a stanoviště jsou vhodné pro ořešák
Ořešák má rád hlinitou nebo hlinito-písčitou propustnou půdu s dostatkem živin. Dejte jej na teplé a slunné stanoviště. Zálivka je třeba zejména po vysazení. Hnojit můžete kompostem, hnojem nebo jakýmkoliv umělým hnojivem, které obsahuje dusík, draslík a vápník.
Choroby ořešáku a jak je řešit
Ořešák trpí pouze dvěma chorobami. Jednou z nich je bakteriální skvrnitost, kterou poznáme na listech i plodech. Na listech se podél žil tvoří hranaté skvrny o velikosti 2 mm. Skvrny časem splynou a způsobí deformaci listu. Na plodech uvidíme nejprve vodnatě načervenalé skvrny, které se postupně zvětšují a zčernají. Nemoc prostoupí i skořápkou a skořápka i jádro zčernají a scvrknou se – takové plody se nedají jíst ani dále zpracovávat. Ochranou proti této nemoci je postřik Kupricolem nebo Championem, a to nejlépe před květem.
Druhou chorobou je antraknóza ořešáku. Je způsobena houbou. Na listech i plodech ořešáku vznikají velké hnědé skvrny, které se postupně slévají. Napadené části se deformují a opadávají. Ořešák je potom také náchylnější na poškození v důsledku mrazu. Zdrojem infekce je zejména opadané listí, takže listí z ořešáku v žádném případě nedáváme na kompost. Ořešák také můžeme preventivně 2x ročně ošetřit postřikem (Kupricol), a to na jaře po odkvětu a na podzim po opadání listů.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz