Bělásek zelný je běžným škůdcem, který napadá nejen zelí, ale i jiné plodiny z čeledi brukvovitých. I když je to obávaný škůdce, který může poničit mnoho vaší úrody, dobrou zprávou je, že se s ním můžete vypořádat pomocí různých metod, a to i biologických.
Ruční sběr bělásků
Pokud je počet bělásků (larev/housenek) na vaší zahradě relativně malý, můžete je sbírat ručně, a to buď s pomocí rukavic, anebo tím, že vložíte bílou látku pod jednotlivé rostliny a housenky/larvy setřesete. Jakmile larvy spadnou na látku, musíte je ihned zlikvidovat.
Přirození nepřátelé
Běláskové mají několik přirozených nepřátel, jako jsou larvy dravých druhů hmyzu, mnoho dalších druhů hmyzu a ptáci. Pokud například vysadíte rostliny, které jsou přirozeným zdrojem potravy pro tyto druhy, mohou si ve vaší zahradě najít domov a pomoci vám s likvidací těchto škůdců. Na přilákání ptáků stačí pítko a krmítko.
Bioinsekticidy
Bioinsekticidy jsou ekologickým způsobem, jak bojovat proti škůdcům na rostlinách. Tyto přípravky lze koupit v zahradnických prodejnách nebo vyrobit doma z přírodních surovin, například z kopřiv. Je však potřeba počítat s tím, že výroba bioinsekticidu z kopřiv zabere nějaký čas, nemá zrovna příjemnou vůni a není tak účinný jako chemické insekticidy.
Ochrana rostlin pomocí sítí
Pokud máte v zahradě problémy s běláskem, můžete své rostliny chránit také tím, že je zakryjete síťkou. Tím zamezíte běláskům přiletět na rostliny a naklást vajíčka. Z vajíček se pak nemohou vylíhnout housenky, které jsou v podstatě jediným stadiem běláska, které na plodinách škodí.
Prevence
Proti škůdcům je nejúčinnější bojovat preventivně. Měli byste zejména dbát o zahradu, udržovat ji bez plevelů a denně kontrolovat výskyt škůdců. Likvidace škůdců, organické hnojení a podporování přirozených nepřátel je nejlepším způsobem, jak zahradu ochránit.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.idnes.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz