belasek

Bělásek zelný si rád pochutná na brukvovité zelenině. Jak si s ním poradit

Bělásek zelný je bílý motýl, který dostává svému jménu, rád si pochutná na zelí. Není to však motýl, ale jeho larvy, které okusují zeleninu. Je charakteristický svým klikatým letem, který přerušuje a sedá na květy.

 Je to nápadný, velký motýl, z čeledi běláskovitých. Spodní strana křídel je nažloutlá s jemným, černým poprášením. Samičky jsou o něco málo větší než samečci a poznáme je podle dvou okrouhlých černých skvrn na svrchní straně předních křídel. Dokáže se velmi rychle přizpůsobit podmínkám, najít ho můžeme dokonce i na vrcholcích hor. Jeho nejčastější stravou jsou brukvovité rostliny.

Samička dokáže naklást až 300 žlutooranžových vajíček, nejčastěji na spodní stranu listů rostlin. Z nich se vylíhnou přibližně po deseti dnech housenky, které mají žlutozelenou barvu, se žlutými pruhy a černými skvrnami. Po vylíhnutí se nějaký čas drží pohromadě. Aby se nestaly potravou pro některé ptáky, v jejich těle se vytváří silně jedovaté látky, po konzumaci zeleniny. Látky jsou silně odpudivé. Vývoj larvy trvá přibližně měsíc, kdy se zakuklí a následně se vylíhne motýl, nejčastěji v ranních hodinách.

Tím, že je bělásek tak přizpůsobivý, řadí se oprávněně mezi škůdce v zemědělství.

housenka - Bělásek zelný si rád pochutná na brukvovité zelenině. Jak si s ním poradit

Jak si s běláskem poradit

Housenky okusují vnější listy, neprokousávají se dovnitř. Poměrně dobře se dají použít insekticidy. Pokud ale chcete praktikovat ekologické zemědělství, pokuste se je ručně vysbírat nebo se spolehněte na pomoc ptáků.

Můžete zkusit i aromatické rostliny, které by měly bělásky odpuzovat. Pomoci by mohl odvar z šalvěje, kopretiny, vratiče, máty, rozmarýnu, máty a rajčatových lístků.

Někteří nedají dopustit na starý, osvědčený trik, kdy se zelenina posype drcenými vaječnými skořápkami, což běláska zmate, bude si myslet, že tu už vajíčka nakladl a vydá se jinam.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář