zelenina

Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

V zeleninové zahradě vám mohou napáchat mnoho škod škůdci, zvláště pokud nevíte, jak se jich zbavit. Vyzkoušejte náš přehled, abyste byli schopni škůdce identifikovat správně a pak podle druhu postupovat.

aphididae - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: es.wikipedia.org                    Mšice

Mšice

Mšice zná asi každý zahrádkář. Objevují se zejména na listech rostlin. Jsou průhledné a zelené, velké kolem 1 mm. Na listech se pak začnou objevovat žlutá místa a mladé listy jsou pokroucené. Na mšice existuje sice mnoho postřiků na bázi insekticidů (Mospilan, Biool Forestina), ale pro zdravou zahradu je vždy lepší vypořádat se se mšicemi přírodním způsobemslunéčka sedmitečná, škvoři, střevlíci. Pozor na mravence – ti sice také na první pohled vypadají, že se živí mšicemi, ale pravda je taková, že si jen mšice „vydržují“, aby mohli sát jejich sladkou šťávu, to znamená, že mšice dál škodí na vašich rostlinkách.

weisse - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: es.wikipedia.org                  Molice

Molice

Nejčastějším škůdcem z rodu molic je molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum), která škodí nejvíce na rajčatech a okurkách ve sklenících a fóliovnících. Poznáte je tak, že listy vadnou a žloutnou a když je otočíte, na jejich spodních listech najdete bílý hmyz o velikosti cca 1,5 mm. Molice můžete opět stříkat insekticidy (Mospilan), nebo se jich zbavit přírodní cestou: některé druhy slunéček a tropických vosiček (které jsou pro člověka neškodné) se živí molicemi. Poměrně účinné je také smíchat vodu s octem v poměru 5:1 a postříkat postižené rostliny. Je lépe všechny postřiky několikrát opakovat, dokud nedocílíte celkového zničení celé kolonie.

pieride 600x329 - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: fr.wikipedia.org                            Bělásek zelný 

Bělásek zelný

Nejen bělásek zelný (Pieris brassicae), ale i bělásek řepový (Pieris rapae) a bělásek řepkový (Pieris napi) jsou skutečnými nepřáteli zahrádkářů, protože si jako svou potravu vybírají všechny brukvovité zeleniny a při opravdu masivním napadení mohou způsobit holožír. Proti běláskovi je nejúčinnější mechanická obrana – rozmačkávat žlutá vajíčka, která se většinou vyskytují v kupkách na spodních částech listů, sbírat housenky. Stříkat můžete zeleninu prostředkem na přírodní bázi (Lepinox plus), nebo poskytněte na své zahradě dobré zázemí pro ptáky, kteří se živí housenkami. Přirozeným nepřítelem běláska je i lumčík žlutohnědý.

eyed click 600x400 - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: es.m.wikipedia.org                        Drátovci

Drátovci

Drátovci (Agriotes) jsou larvy kovaříků, které parazitují především na salátech a ožírají jejich kořeny. Jejich přítomnost poznáte tak, že rostliny salátů náhle začnou vadnout. Když se podíváte ke kořenům, najdete larvu, která je tvrdá jako drát (odtud její název), má žlutou barvu těla a tmavou hlavičku. Proti drátovcům se můžete bránit preventivně, a to intenzivním obděláváním půdy. Další možností je nastražit pasti – například rozříznutý brambor, který částečně zastrčíte do půdy. Musíte pak brambory kontrolovat a vyměňovat, abyste larvy lapili. Drátovce opět požírají i ptáci.

ryllotalpa - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: es.wikipedia.org Krtonožka obecná

Krtonožka obecná

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa) je opět podzemní škůdce, který žije v chodbičkách pod povrchem půdy a požírá podzemní části rostlin. Není vybíravá, a tak může napadnout téměř jakoukoliv zeleninu. Krtonožku můžete zničit, pokud mechanicky prohmatáte chodbičky a najdete hnízda. Pokud si na zahradu pořídíte ježka, ten vám krtonožky spolehlivě vychytá. Nemáte-li ježka, zkuste pasti – sklenice zanořené do země, do kterých se krtonožka chytí. Pak už stačí jen ji odnést někam hodně daleko.

epitrix 600x371 - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: pt.wikipedia.org                  Dřepčíci

Dřepčíci

Dřepčíci (Phyllotreta) jsou broučci, kteří si jako potravu vybírají brukvovitou zeleninu. Opět nejsou moc vybíraví. Vcelku je poznáte, protože jsou 2 až 3 mm velcí, skáčou a jsou lesklí. Listy napadených rostlin jsou nejprve dírkované, později však zcela sežrané. Dřepčíků se můžete jednoduše zbavit tím, že budete půdu pod rostlinami udržovat stále vlhkou, protože brouci nemají rádi vlhko. I rostliny je dobré kropit, aby se k nim brouci nemohli dostat. Občas pomůže i mulčování. Domeček, který jsme vám radili vytvořit pro škvory na ovocných stromech, lze s úspěchem využít i u dřepčíků – zavěste jej tentokrát v blízkosti záhonů napadených tímto hmyzem.

chrestovnicek - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: No machine-readable author provided. User:Keith Edkins, Cambridge, UK assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons  Chřestovníček

Chřestovníček

Chřestovníček (Crioceris) má několik druhů. Chřestovníček obecný většinou napadá chřest, chřestovníček cibulový zase cibuli a všechny cibulové rostliny (včetně okrasných, jako např. lilie). Brouka poznáte snadno, má červenou, žlutou nebo červenočernou barvu a velikost asi 5 mm. Brouci i jejich larvy ožírají zejména listy rostliny. Mechanické sbírání brouků, larev i ničení vajíček je nejlepší cestou, jak se jich zbavit. Existují i insekticidy účinné proti těmto broukům, ale vždy musíte vybírat takový, který neškodí včelám, jež kvetoucí rostliny opylují. Můžete si také vyrobit mýdlový roztok a tím rostliny postříkat.

pochmurnatka 468x600 - Škůdci v zeleninové zahradě a jak s nimi zatočit

Zdroj foto: Sarefo, CC BY-SA 4.0

Pochmurnatka mrkvová

Největším nepřítelem mrkve je právě pochmurnatka mrkvová (Psila rosae). Její larvy vyžírají chodbičky při povrchu v kořeni mrkve. Napadená mrkev je nevzhledná, v případě silnějšího napadení může i uhynout. Preventivně se doporučuje měnit každé 4 roky stanoviště výsadby, výsev volit raději velmi raný a v případě výskytu ihned odstraňovat napadené rostliny. Stříkat můžete povolenými insekticidy s krátkou ochrannou lhůtou.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář