Pokud jsou na vašich švestkách nebo jiných ovocných stromech vidět drobné otvory a pod kůrou chodbičky, pravděpodobně je napadl bělokaz švestkový. Ten si totiž rád pochutná téměř na všech listnatých stromech, ani nemusejí být ovocné.
Jak vypadá bělokaz švestkový
Bělokaz švestkový (Scolytus mali) je druh brouka, který napadá ovocné stromy, zejména švestky. Tento brouk je poměrně malý, má délku pouze pár milimetrů a je tmavě hnědé barvy s černými proužky na krunýři.
Jak škodí
Samice bělokaza švestkového kladou vajíčka pod kůru stromů nebo ve spárách kůry. Z vajíček se za poměrně krátkou dobu líhnou larvy. Ty se pak živí dřevní hmotou, přičemž dochází k poškození kambia (to je vrstva pod kůrou borky obsahující cévní svazky), a dochází tak k ucpaní cévního systému stromu. To způsobuje usychání větví, nebo při větším napadení dokonce uschnutí celého stromu.
Přezimování brouka
Nebezpečí tohoto brouka spočívá v tom, že má dvě generace – první se vyskytuje od poloviny jara do začátku léta, druhá pak od léta do podzimu. A dále dokáže přezimovat v téměř jakémkoliv stadiu – jako larva, kukla i dospělý brouk. Přezimující jedinci přežívají v dírách, které si ve stromě vykousali.
Jak se brouka zbavit a jaká je prevence
Potlačení tohoto škůdce a prevence před ním spočívá především v pravidelném odstraňování suchých větví a používání feromonových pastí, které brouky/samečky přitahují, lapají, a zabraňují tak oplození samiček a kladení vajíček. Důležité je také pravidelně a důkladně prořezávat ovocné stromy, pravidelně kontrolovat všechny stromy a ihned řešit případné příznaky napadení. Pokud dojde k napadení, lze použít insekticidy, jež se aplikují na povrch kůry anebo injekčními stříkačkami do děr, a zabrání tak dalšímu šíření brouků.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.agromanual.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz