ovocné stromy t

Jak chránit ovocné stromy v zimě před hlodavci

19.12.2018
4 107 Zobrazení

V mrazivých zimách, zajíci a myši nemohou najít jídlo v lese a polích, takže se často stávají nevítanými hosty v našich zahradách, kde je vždy něco, z čeho by mohli profitovat. K ochraně rostlin je nutné přijmout na podzim spolehlivá opatření. Nejprve byste se měli postarat o mladé stromy, protože jsou pro škůdce nejatraktivnější.

Jak chránit mladé stromečky v zimě před zajíci

Existuje mnoho metod, které pomáhají chránit sazenice jablek před zimními škůdci. Budeme mluvit o nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším způsobu. Aby hlodavci nepoškodili stromy, měly by být obaleny krycím materiálem. Lze použít střešní lepenky, pytloviny, železné pletivo, nylonové punčochy, jedlové a smrkové větve, skleněné vlákno, elastické pásky, plastové láhve a další.

Kmen jablečného stromu zabalíme do ochranného materiálu do výšky asi 1 m. Každý materiál má své výhody a nevýhody, takže je obtížné najít univerzální řešení, které ochrání jabloně v zimě před všemi typy hlodavců. Navíc, pro nejlepší efekt, byste měli přistoupit k dalším prostředkům, jako je bělení, mulčování, návnady, různé vonné směsi. Můžete si je koupit ve specializovaném obchodě nebo si je připravit.

Zajíc je poměrně plaché zvíře. Často může být vyháněn od ovocných stromů pomocí sáčkových černých pytlů, které vlají ve větru. Stačí je spojit s větvemi rostlin.

Je-li ušatá šelma příliš tučná, budete muset instalovat ochranný materiál kolem celého stromu (například síťovinu) nebo obložit válcem z bílého pozinkované železného materiálu (můžete použít staré kbelíky bez dna s řezem podél stěny). Díky silným tlapám se mohou zajíci dostat vysoko, takže strom musí být chráněn do výšky nejméně 1,5 m.

Chcete-li zvýšit efekt, je lepší předem natřít kmen a základy větví vonnou směsí, která zajícům nevoní. K přípravě si vezměte hlínu a čerstvou šťávu (rovnoměrně), zředíme vodou do krémového stavu, přidáme 50 g kreolinu (na 10 litrů vody) a důkladně promícháme. Také dobrý plot bez širokých otvorů bude vhodnou ochranou proti zajícům.

ovocné stromy - Jak chránit ovocné stromy v zimě před hlodavci

Jak chránit jabloně od myší

Aby se zabránilo těmto drobným hlodavcům dostat se v zimě do jabloní, je zbytečné instalovat vysoké ploty, protože tato živá zvířata kopávají úzké průchody ve sněhu a půdě, kudy se snadno dostanou do kmenů stromů. K ochraně kůry stromů pomohou ochranné nátěry. Zřeďte 5 g kyseliny karbolové nebo kreolinu v 1 litru vody, namočte piliny s roztokem, a poté je naneste do kruhu.

Kromě toho se myši bojí zápachu koriandrového ovoce (koriandru). Na jaře zasaďte tuto rostlinu pod stromy, když kvete, používejte některé suché květenství jako koření při vaření a ostatní položte (společně s větvemi) pod ovocné stromy (zejména u mladých sazenic), stejně jako v květinové zahradě. Nejobvyklejší způsob ochrany jablek od myší – použití látek se silným zápachem.

Pro zajištění spolehlivého bariéru proti průniku hlodavců do plodin je za použití mřížky vyrobené z kovových drátů nebo plastu. Musí mít nevyhnutelně malé buňky. Výška takového krytu by neměla být menší než 1 metr, nutno ji zasadit hluboko do země, nejméně 30 cm.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

2 Komentářů

Zanechte komentář

13 + five =