Tvarování dřevin: Líbí se vám různě tvarované dřeviny třeba v parcích a chtěli byste si něco podobného vyzkoušet na vlastní zahradě? Jednodušší tvary zvládne téměř i začátečník. Chce to jen trochu cviku.
Jednoduché, nebo složité?
Tvarování dřevin řezem může být poměrně jednoduché, pokud budete postupovat opatrně a s náležitou péčí. Základní návod pro jednoduché tvarování dřevin vám přinášíme v následujícím textu.
Kdy se pustit do řezu
Nejlepší doba pro řezání dřevin závisí na konkrétním druhu rostliny, ale obvykle se provádí na jaře nebo na podzim, kdy jsou rostliny v klidovém stavu. Vyhněte se řezání během horkých letních dnů, kdy by mohla rostlina i uhynout, nebo během zimy, kdy je rostlina nejméně aktivní a mohl by ji poškodit mráz. Pokud budete rostlinu tvarovat na jaře, je možné, že si vyrazí nové výhony a hojně se rozroste. Pokud chcete, aby si tolik nevyrazila, nechte tvarování raději na podzim.
Jaké použít nástroje
Na řez a tvarování vždy použijte ostré a čisté zahradnické nůžky nebo elektrické/motorové nástroje na tvarování. Ostré nástroje zanechají čistý řez a zamezí vniku infekcí do rostliny. Listnaté stromy a keře se vždy doporučuje tvarovat zahradnickými nůžkami, popř. nůžkami na silné větve (pákové), nebo teleskopickými nůžkami (když jsou větve vysoko). Jehličnaté stromy a keře můžete seříznout do příslušného tvaru i elektrickými/motorovými prořezávači. Díky nim můžete také vytvarovat různé tvary. Je potřeba zvolit takový prořezávač, který unesete a budete s ním moci pohodlně pracovat. Jestliže vás po pár řezech budou bolet ruce, pak to znamená, že je na vás přístroj příliš těžký a jakékoliv tvarování bude velmi obtížné.
Jaký tvar zvolit
Před začátkem řezu si udělejte jasnou představu o tom, jaký tvar chcete dřevině dát. Můžete chtít strom ve tvaru sloupu, kuželu, koule nebo jiný tvar dle vašich preferencí. Je dobré si představu nakreslit na papír a představit si ji i v terénu. Nezapomeňte, že řez elektrickým/motorovým prořezávačem se má vést odspodu nahoru, takže některé tvary mohou být obtížnější (koule).
Nejprve odstranit odumřelé dřevo
Jako první odstraňte odumřelé nebo nemocné větve. Řez se provádí těsně nad zdravým pupenem nebo větví. Dále se zaměřte na zkrácení příliš dlouhých větví, jsou to většinou letorosty, které je potřeba seříznout hned na prvním pupenem.
Pak se dejte do tvarování
Po odstranění starých, suchých, nemocných větví a letorostů se můžete dát do samotného tvarování. Někdy zjistíte, že strom/keř má zajímavý tvar již před tvarováním. Můžete jej nechat tak a tvarovat třeba až příští sezonu. Jinak si namalujte a představte vámi preferovaný tvar a toho se držte při tvarování. Postupujte pomalu a opatrně, protože uříznuté větve již nedáte zpátky.
Velké rány ošetřete
Velké rány, do nichž by se mohla dostat infekce, ošetřete štěpařským voskem nebo jinými podobnými přípravky. Malé ranky na větvičkách většinou ošetření nepotřebují. Důležitá je čistota řezu, proto je potřeba používat ostré a čisté nástroje.
Užijte si svou novou zahradu a pochlubte se s ní sousedům a návštěvám!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz,www.ireceptar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz