brusnice

Které dřeviny mají radši vysazení na podzim

Ačkoliv se běžně uvádí, že dřeviny se vysazují buď na jaře po posledních mrazících, nebo na podzim před prvními mrazíky, přece jen existují stromy a keře, které vám budou vděčné za to, že je zasadíte na podzim.

Které dřeviny vysadit na podzim

Na podzim je lepší vysadit jabloně, hrušně, třešně, višně, slivoně, kanadskou borůvku, brusinky, maliník, angrešt, rybíz, rakytník, hloh, zimolez a muchovník.

Které dřeviny rozhodně nevysazovat na podzim

Na podzim nevysazujeme meruňky a broskvoně, protože ty potřebují vyhřátou půdu. Stejně tak počkáme do jara s výsadbou vinné révy, kdouloní, ořešáku, fíkovníku a ostružiníku, které by mohly při velkých mrazech pomrznout.

brusnice plody - Které dřeviny mají radši vysazení na podzim

Zdroj foto: Darkone (talk · contribs), CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Jak připravit půdu/jámu pro stromy a keře

Ovocné stromy by měly mít jámu o průměru cca 100 cm, keřům postačí 50 cm. Hloubka by u všech měla být aspoň 50 cm, přičemž byste: 1. měli rozdělit půdní vrstvy na ornici a podorniční vrstvu, 2. nakypřit dno. Poté do jámy vraťte nejprve podorniční vrstvu a poté ornici. Do ornice přidejte kompost nebo minerální hnojivo vhodné pro daný strom či keř. Půdu nechte 2 dny sesednout.

Jak převést stromek ze školky nebo zahradnictví

Stromky a keře převezte dříve, než začne mrznout. Dbejte zejména na to, aby kořeny byly stále ve vlhku – stačí je zabalit do vlhké pytloviny apod. Pokud stromky nebudete vysazovat hned, založte je (podobně jako sklizenou zeleninu) do vlhké zeminy.

Výsadba

Při samotné výsadbě dbejte na to, abyste zastřihli jen poraněné kořeny, ostatní zdravé kořeny nechte celé, protože jsou pro stromek či keřík zásobárnou živin na zimu. Stromek zasaďte i s kořenovým balem do připravené jámy a půdu kolem ušlápněte, aby se zemina dostala i mezi kořeny. Stromek důkladně zalijte.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář