drevina

Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Dřeviny: Podle toho, jak velkou skalku plánujete, byste si měli také rozmyslet, zda na ni nezasadit také nějakou nízkou dřevinu, která by skalku ozvláštnila. Přehled nízkých dřevin vám přinášíme níže. Stačí si vybrat.

podlaskie - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: Athantor, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Cypřišek

Všechny druhy z rodu cypřišků patří mezi jehličnaté dřeviny, které jsou nenáročné na stanoviště, mají rády jakoukoliv půdu kromě příliš suché a uplatní se na slunci nebo v polostínu. Cypřišky jsou vysoké od 80 do 150 cm. Na menší skalky se hodí například cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera), což je pomalu rostoucí jehličnan původem z Japonska. Kultivar „Filifera Nana“ je hustě zavětvený, větví se již od země, vytváří převislý vzhled, dorůstá maximálně 100 cm. Jehličky má svěže zelené, kultivar „Aurea“ má jehličí zlatožluté.

jalovec polehly 600x398 - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: Wayne Ray User:WayneRay, Public domain, via Wikimedia Commons

Jalovec

Další jehličnatou dřevinou vhodnou do skalek jsou různé druhy jalovců. Všechny tyto jalovce mají rády lehké, propustné půdy a slunné stanoviště. Pokud si vyberete jalovec obecný, Juniperus communis, kultivar „Repanda“, budete mít na skalce porost ve tvaru rohože s tmavozelenými jehličkami. O zcela jinou atmosféru se postará jalovec polehlý, Juniperus horizontalis, který má jehlice intenzivně modré a rozrůstá se do šířky. Na skalku se hodí například odrůda „Wiltonii“.

mikrobiota 600x359 - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: Crusier, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Mikrobiota křížolistá

Tento zajímavý jehličnatý keř s latinským názvem Microbiota decussata pochází z Dálného východu. Jedná se o pokryvnou dřevinu, která se větví do šířky, dorůstá výšky maximálně 20 cm, je tedy vhodná i na malou skalku. Přes vegetační období má světle zelené jehličí, v zimě dostávají jehličky zajímavou měděnohnědou barvu. Tento keř pěstujte na lehké, propustné půdě plné živin. Jinak bude dobře prospívat na slunci, v polostínu i ve stínu.

dasiphora 600x385 - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: MPF, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Mochnovec křovitý

Tentokrát listnatá dřevina, která se hodí do skalek zejména proto, že pěkně kvete žlutými kvítky a přilákává včely. Doba květu je poměrně dlouhá – od května do října. Vzhled má široký, hodně větvený, je téměř plazivý a dorůstá výšky od 30 do 100 cm. Na půdu není náročný, potřebuje slunné stanoviště. Je odolný vůči chorobám, škůdcům i nízkým teplotám.

dristal 600x450 - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: MPF, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Dřišťál Thunbergův

Dřištál Thunbergův, lat. Berberis thunberii, a zejména jeho kultivar „Atropurpurea Nana“ je kompaktní listnatý keř dorůstající asi 30 cm. Je ozdobný květy, plody i listy. Květy jsou žluté a rozkvétají v květnu, plody korálově červené, a listy jsou takovou třešničkou na dortu – přes rok červenohnědé a na podzim zářivě červené. Má rád mírně vlhké půdy a slunné stanoviště.

cilimnik 600x410 - Vyberte si okrasné dřeviny pro skalku

Zdroj foto: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Čilimník

Čilimník (lat. Cytisus) je listnatá dřevina, která má mnoho druhů, avšak všechny spojuje to, že mají rády propustnou, lehkou půdu a teplé, slunné stanoviště. Cytisus decumbens je poléhavý, dorůstá výšky až 20 cm, je velmi hustý a kvete zlatožlutými květy v květnu a červnu. Tento druh potřebuje vápnitou půdu. Cytisus purpureus byl pojmenován podle purpurových květů, rozprostírá se doširoka a může dorůst až 40 cm výšky, je tedy vhodnější pro větší skalky, snáší i stinná stanoviště.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář