listnatý strom

Rychle rostoucí dřeviny – dekorace i efektivní ekologické palivo

Jaro je nejvhodnější dobou pro vysazování okrasných i rychle rostoucích dřevin, které více než pro okrasu náležitě poslouží k užitku. Vysazovat můžete ve velkém, záleží na daném prostoru. Pokud disponujete dostatečným prostorem, můžete ho efektivně využít pro pěstování tzv. energetických rostlin.

Dřevo pro vlastní spotřebu

Pěstování se vyplatí i malopěstitelům mající k dispozici plantáž pro svou spotřebu. Však začít lze v malém množství. Rozhodně se vyplatí založit si vlastní matečnici, tj. sazenice, které budou dávat každým rokem množství řízků. Matečnice je možné nechat i časem přerůst a sklidit.

Rychle rostoucí dřeviny aneb jaké druhy jsou vhodné?

V případě získání dřeva pro vlastní spotřebu se nevyplatí experimentovat, tudíž se vyplatí volit léty osvědčené a praxí prověřené dřeviny, které jsou vhodné pro vysazení v našich podmínkách. Sázkou na jistotu jsou vrby, pajasany, jilmy, olše, jeřáby a topoly. V posledních letech je rozšířené pěstování japonského topolu výhradně jako palivo do topení.

Jestli máte větší zahradu nebo neobdělaný kus pole, je tak ideální možností založení vlastní energetické plantáže. A právě díky rychle rostoucím dřevinám je to poměrně snadné. Kromě užitečného prvku získáte také interesantní porost, který oživí doposud zanedbaný kus zahrady či vašeho pozemku.

strom - Rychle rostoucí dřeviny – dekorace i efektivní ekologické palivoZaložení soukromé plantáže není náročné

Samotné pěstování dřevin pro vlastní potřebu není nijak obtížné a náročné. Vybrané místo nejdříve je třeba odplevelit, zorat připravenou půdu. Do připravené půdy se sází mladé výhonky, řízky či výmladky. Může se přidat mulčovací kůra nebo čerstvě posekaná tráva. Kromě pravidelné kontroly růstu, kdy od rodičovského stromu, tj. matečnice, je třeba odštěpovat mladé výhonky, které poté poslouží coby nové stromky pro výmladkovou plantáž. Topoly je možné sklízet již za dva až šest let.

Není třeba jakékoliv obavy z toho, že by se vám pěstování pro vlastní spotřebu nevyplatilo. Existují rychle rostoucí dřeviny nejen pro velké plochy, ale také i druhy, které jsou určené do zahrady. Jestliže máte prostor a dřevo vám přijde vhod k vlastnímu využití, pak určitě neváhejte o založení malé soukromé plantáže. Jen je třeba myslet na dostupnost vodního zdroje, neboť tyto dřeviny potřebují dostatek vody po celou vegetační sezónu. Tento způsob může být i řešením, jak využít efektivně a prakticky půdu, která by vám zbytečně ležela ladem.

Sklízení aneb jak se vypořádat s dostatečně vzrostlými dřevinami

Pro velké plochy zasázené stromy se používají speciální stroje, které dřeviny jednak uříznou a vytvoří z nich i štěpku, tj. materiál ke spalování. Zde se však jedná převážně o malopěstitele, sice je reálné sklízení běžnou motorovou pilou, ale záhy byste na vlastní kůži poznali, že je to pořádná námaha. Stroje se vám nevyplatí. Perfektní volbou je motorová pila, kterou připevníte na nosný rám traktoru. Využít můžete i služeb malých štěpkovačů či jiných funkčních zařízení.

Potenciální je také odvoz energetického materiálu na pilu či do spalovny, kde vám dané množství dovezené dřeviny smění za peníze.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít