Jestli jste si dosud na pěstování kosatců netroufli, tak je nejvyšší čas to změnit. Jsou to nádherné květiny, které vaši zahradu promění v kouzelné zákoutí, vyniknou jak samy, tak i v kompozicích s jinými květinami a rozhodně si je oblíbíte. A navíc jejich pěstování není nijak složité, pokud dodržíte několik následujících zásad.
Jaký druh zvolit
Kosatců existuje asi 200 druhů a asi 1000 kultivarů. Nicméně do zahrady se hodí dvě skupiny kosatců, a to bradaté kosatce a kosatce bez bradky. Rozeznáte je od sebe tak, že ty první mají uprostřed květu chlupatý kartáček, zatímco ty druhé nikoliv. Jejich nároky na pěstování jsou však v podstatě stejné.
Stanoviště
Kosatce milují slunce, teplo a sucho. Dostatečnou zálivku a vláhu potřebují zejména na jaře, v létě pak vydrží i dlouhodobější sucha. Nemají rády větrné stanoviště. Z půd je nejlepší lehčí, humózní půda plná živin, nesnášejí pouze jílovité půdy.
Přihnojování
Přihnojování kosatců je vhodné, ale nikoliv organickými hnojivy. Dobrý je např. dobře zetlelý kompost nebo plná hnojiva se sníženým obsahem dusíku – dusík totiž u kosatců způsobuje nižší kvetení a žloutnutí listů.
Množení
Jestliže máte kosatce již několik let, můžete přistoupit k jejich množení. Množí se oddenky, které jednoduše odřežete, zasadíte do vlhké půdy a zastřihnete listy do tvaru obráceného písmene V (do stříšky). Toto množení však provádějte až po odkvetení.
Další péče
Z dalších činností, na které byste při pěstování kosatců neměli zapomínat, je pravidelné odstřihávání odkvetlých květenství. Samozřejmě je kosatec vhodný i jako řezaná květina do vázy, kde vydrží poměrně dlouho. Na zimu není potřeba nijak zvlášť zazimovat. Na jaře je potom nutné ustřihnout všechny suché listy.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz