ruzicky

Jak vysadit minirůži do zahrady

Minirůži v květináči obvykle dostanete jako dárek a je považována za jednorázovou květinu (podobně jako květiny řezané). S trochou štěstí se vám ale podaří vypěstovat z ní miniaturní růži, kterou budete mít v zahradě pěkných pár let.

miniruze 456x600 - Jak vysadit minirůži do zahrady

Zdroj foto: M. Hubáčková

Jak začít

Růži, kterou dostanete, nechte na slunném a teplém místě kvést. Jakmile odkvete, seřízněte všechny květy i nevykvetlá poupata a nechte růži pomalu zvykat na venkovní prostředí – nejlépe tedy během teplých letních měsíců.

Přesazení

Když si růže dostatečně zvykne na nové místo (slunné, teplé, bezvětrné), přesaďte ji z květináče do volné půdy. Vyhlubte jámu o něco větší, než je květináč, dejte do ní zahradní substrát obohacený o písek a růži zasaďte o něco hlouběji, než byla v květináči. Důkladně ji zalijte.

Další péče

V prvních dnech je potřeba růži zalévat, zejména pokud venku panuje suché a teplé počasí. Je to důležité z toho důvodu, aby zakořenila a vytvořila si mohutný kořenový systém, který jí umožní přežít zimu. První rok nemusíte růži přihnojovat. V dalších letech je doporučeno hnojivo vyvinuté výhradně pro růže – vždy se řiďte pokyny výrobce.

ruze 1 - Jak vysadit minirůži do zahrady

Zdroj foto: M. Hubáčková

Choroby a škůdci

Miniaturní růže mohou napadnout mšice stejně jako ostatní druhy růží. Proto je dobré pěstovat ji například v blízkosti afrikánů, které mšice odpuzují, nebo nalákat do zahrady slunéčka sedmitečná či jiný užitečný hmyz.

Zima

Na zimu tyto miniaturní růže přikopčete zeminou u kořenů a navrchu je zakryjte chvojím. Jsou přece jen více náchylné na zmrznutí.

Každoroční kvetení

Pokud dodržíte všechna pravidla, která jsme vám přinesli, dočkáte se každoročního bohatého kvetení, přestože keřík nevyroste více než 50 cm.

Zdroje: www.zahradaonline.cz, www.nasezahrada.com

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář