miniskalka

Jak si založit miniskalku a jaké rostliny se do ní hodí

Miniskalka: Máte na zahradě jen málo místa, a přesto byste si chtěli zpestřit záhony i skalkou? Založte si jen takovou miniskalku. Když vyberete ty správné rostliny a doplníte je přírodninami, dosáhnete dojmu podobného jako u velké skalky.

Jaké rostliny vybrat

Na miniskalku se hodí všechny drobné, kompaktní rostliny, jako je například dračík, netřesk, hvozdík, lomikámen, lesní jahody, macešky. Pokud chcete, aby skalka kvetla již od jara, doplňte nějaké jarní cibuloviny: tulipány, narcisy, hyacinty… Naopak pro kvetení dlouho do zimy je možné zvolit miniaturní chryzantémy. Dále můžete malé rostlinky doplnit jednu větší, ale opravdu jen jednu, aby byla dominantou celé miniskalky – může to být juka, menší jehličnan nebo drobný listnatý kultivar.

Čím skalku doplnit

mala skalka - Jak si založit miniskalku a jaké rostliny se do ní hodí

Zdroj foto: M. Hubáčková – redaktorka

Skalku doplňte kameny, drobnými kamínky, mušlemi, dřevem, samorostem. Ovšem vyberte si pouze jednu z uvedených možností, ať není skalka přeplácaná.

Jak skalku založit

Na místě, kde chcete mít skalku, vyhlubte jámu hlubokou asi 30 cm. Naplňte ji drenážní vrstvou (kamínky, oblázky), potom zahradním substrátem (řiďte se tím, jaké rostliny jste si vybrali) a nakonec začněte sázet. Tu velkou dominantu zasaďte jako první, a to buď dozadu (pokud je skalka u zdi, plotu apod.), anebo doprostřed (pokud je skalka například uprostřed trávníku). Poté zasaďte ostatní rostliny, důkladně je zalijte a teprve nakonec dozdobte přírodními materiály.

Jak se o skalku starat

O skalku se samozřejmě musíte starat stejně jako o jiné záhony. Je potřeba ji zalívat v suchých a horkých dnech (a také více zalévat po vysazení), plít, rostliny sestřihávat po odkvetení, na zimu raději celou skalku zakrýt chvojím.

TIP: Nemáte místo ani na miniskalku? Vysaďte si pár rostlinek do velkého květináče a doplňte přírodninami.

Zdroje: www.abecedazahrady.cz, www.zmagazin.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář