Pěstovat lichořeřišnici se vyplatí hned ze dvou důvodů: jednak je velmi zdravá a obsahuje mnoho užitečných látek, jednak si díky ní připravíte chutné saláty i naložíte domácí kapary. Ostatně, posuďte sami.
Jak pěstovat lichořeřišnici
Lichořeřišnici vyséváme přímo na záhon brzy zjara – v dubnu. Keříčkové formy na volný záhon, plazivé druhy k plotu, zídce či jiné opoře (možné je to také do vyvýšených nádob, kde nám porostou jako převislé). Lichořeřišnici můžeme vysadit k ovocným stromům, protože její řeřichové aroma bude odpuzovat škůdce.
Co lichořeřišnice obsahuje
Lichořeřišnice obsahuje mnoho tělu prospěšných látek, jako je například vitamín C, železo, draslík, bílkoviny, silice a další. Z lichořeřišnice se sbírají květy a listy, přičemž celá rostlina má antibiotický účinek, je močopudná, pomáhá při nemocech dýchacích cest a zevně také při kožních problémech a problémech s vlasy (vypadávání, lupy).
Co si z lichořeřišnice připravit
Z květů a listů si můžete připravit chutný salát, stačí přidat jiné listy salátů či bylinek a zakápnout olivovým olejem. Kromě toho lze z čerstvých květů a listů vylisovat šťávu, která pomáhá při nemocech močových cest i při onemocnění dýchacích cest. A samostatnou kapitolou jsou zmiňované kapary.
Kapary z lichořeřišnice
Nezralé plody lichořeřišnice můžeme nakládat jako kapary. Plody je potřeba sklidit, dokud jsou ještě zelené a nezralé. Protože se plody objevují postupně, můžete buď zavařovat po malých dávkách, anebo plody skladovat v lednici, dokud jich nenasbíráte potřebné množství. Na nakládání existuje mnoho receptů, ale abyste dosáhli chuti co nejpodobnější opravdovým kaparům, vyzkoušejte následující: Plody omyjeme a uvaříme v osolené vodě do poloměkka. Plody vyjmeme a vložíme do malých skleniček, zalijeme nálevem, do kterého přidáme pár kuliček celého pepře a nového koření, špetku tymiánu, lžičku oleje (nejlépe olivového) a dolijeme vroucí vodou. Zavíčkujeme a sterilujeme při 85 °C 15 minut.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Výborná bylinka, i na okrasu. Nejlépe v čerstvém stavu nasekat do tvarohu. Sušením se křenová chuť ztratí, vhodná do bylinkových směsí.