Kalísie neboli Zlatý vlas patří k méně známým rostlinám našich domácností, je to ale veliká škoda, neboť se jedná o velmi užitečnou pomocnici proti celé řadě nemocí a zdravotních neduhů. Její pěstování je přitom naprosto jednoduché a tak Vám nic nebrání se do toho pustit.
Kalísie voňavá, latinsky Callisia fragrans, je původem tropická rostlina, která má ráda teplo, světlo a vlhko, a tak ji v našich podmínkách pěstujeme převážně jako pokojovou rostlinu. Přes léto ji můžeme umístit i na zahradu, kde nabere sílu. Zálivka by měla být mírná a pravidelná. Rostlina nám však odpustí i mírné pěstitelské chyby nebo opomenutou zálivku.
Rostlina dorůstá až do jednoho metru, přičemž z hlavního výhonku vyrůstají nafialovělé oddenky složené z kolének s listy. Léčivé látky jsou uloženy právě v těchto koléncích, a to ve chvíli, kdy se jich na oddenku nachází nejméně 9. Listy mají o něco slabší, ale přesto významný účinek.
Pokladnice pro naše zdraví
Pokud jste dosud o pěstování této rostliny váhali, po přečtení následujících řádek si určitě pořídíte hned několik rostlin. Kalísie působí převážně jako antioxidant, který pomáhá vylučovat z organismu škodlivé látky a tím zbavuje tělo řady neduhů – zeslabuje příznaky alergií, astma, zánětů, revmatu, kardiovaskulárních, očních a infekčních onemocnění, dále podporuje hojení ran, správnou funkci ledvin a trávení. Připadá Vám už nyní kalísie jako kouzelná? Pak čtěte dále. Rostlina totiž brzdí také rozvoj rakovinotvorných buněk – zejména pohlavních orgánů, prsu, plic a trávicí soustavy. Hojně je využívána také k léčbě nervových a svalových onemocnění jako jsou Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.
Jak kalísii zpracovat
Prospěšné látky se nevyskytují v rostlině přirozeně, musíme je v ní uměle vytvořit. Na správnou metodu přišel ruský lékař a vědec V. P. Fialtov. Ten zjistil, že si rostlina v sobě léčivé látky vybuduje tím, že po uříznuté oddenky umístíme alespoň na 3 dny do lednice. Původem tropická rostlina se tím dostane do nouzového režimu, ve kterém začne vytvářet látky „poslední záchrany“. Tyto tzv. biogenní stimulátory pak můžeme zpracovat do podoby různých výluhů, čajů, mastí či tinktur. Jednoduše nám ale poslouží vychlazené oddenky či listy i jako žvýkačka.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz