angínovník

Vypěstujte si angínovník – krásnou pokojovku s příznačným názvem

Angínovník se vám vyplatí pořídit hned ze dvou důvodů: jednak překrásně kvete a jednak má léčivé listy i oddenky. Nechte se inspirovat touto rostlinou pro sebe anebo ji darujte jako originální dárek!

Odkud pochází

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis), jak již název napovídá, pochází z Číny, roste však i v Indii, Japonsku a na Filipínách. Po celém světě se pak pěstuje jako okrasná pokojová rostlina a léčivka zároveň.

Vypěstujte si rostlinku ze semínka

U vámi vypěstované rostliny ze semínka budete mít jistotu, že přežije v prostředí, ve kterém ji budete pěstovat. Semínka je nejvhodnější vysazovat od ledna do začátku března, a to na substrát tvořený alespoň z poloviny rašelinou. Semínka jen položíme na povrch a nezasypáváme zeminou. Ještě lepší je udělat jim minipařeniště z ustřižené plastové lahve, aby mělo semínko stálou teplotu i vlhkost.

Semenáčky přesaďte

Semínka obvykle vyklíčí od 14 dní do 2 měsíců. Potom je přesaďte do květináčů samostatně, volte propustný substrát s neutrálním pH a dopřejte jim drenážní vrstvu z oblázků, protože nemají rády přemokření.

olej - Vypěstujte si angínovník – krásnou pokojovku s příznačným názvem

Pěstovat se dá v bytě i v zahradě

Angínovník se dobře pěstuje v bytě, nevadí mu ani teplo radiátorů, ale prospívá i na zahradě a je plně mrazuvzdorný až do -20 °C. Potřebuje jen dostatečnou zálivku – substrát by neměl nikdy vyschnout; a při pěstování doma i pravidelné přihnojování tekutým hnojivem na zelené rostliny jednou za 14 dní během vegetačního období.

Co z angínovníku použít a jak

Z angínovníku se dají použít listy, a to čerstvé i sušené, dále pak oddenek a semena. Všechny tyto součásti obsahují látky, které rozpouštějí hleny, jsou příznivé pro hlasivky, hojí sliznice, pomáhají při infekcích horních cest dýchacích. Angínovník dokáže snižovat horečku, působí příznivě proti revmatismu a je také mírně močopudný.

Proti bolesti v krku stačí žvýkat angínovníkové listy – žvýkejte je ale maximálně 5x denně. Ze sušených listů či oddenků si můžete připravit čaj, který pomáhá při angíně i odkašlávání. Sušené listy, oddenky i semena je také možné naložit do alkoholu nebo čistého lihu a vyrobit z nich tinkturu. Tu potom používáme v množství 10 kapek do lžičky vody nebo čaje, a to maximálně 3x denně.

Na co si dát pozor

Látky obsažené v rostlině jsou poměrně silné, a proto se nedoporučuje angínovník podávat dětem, těhotným a kojícím ženám a lidem s ledvinovými problémy. Rozhodně také nepřekračujte doporučené dávkování!

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář