Angínovník se vám vyplatí pořídit hned ze dvou důvodů: jednak překrásně kvete a jednak má léčivé listy i oddenky. Nechte se inspirovat touto rostlinou pro sebe anebo ji darujte jako originální dárek!
Odkud pochází
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis), jak již název napovídá, pochází z Číny, roste však i v Indii, Japonsku a na Filipínách. Po celém světě se pak pěstuje jako okrasná pokojová rostlina a léčivka zároveň.
Vypěstujte si rostlinku ze semínka
U vámi vypěstované rostliny ze semínka budete mít jistotu, že přežije v prostředí, ve kterém ji budete pěstovat. Semínka je nejvhodnější vysazovat od ledna do začátku března, a to na substrát tvořený alespoň z poloviny rašelinou. Semínka jen položíme na povrch a nezasypáváme zeminou. Ještě lepší je udělat jim minipařeniště z ustřižené plastové lahve, aby mělo semínko stálou teplotu i vlhkost.
Semenáčky přesaďte
Semínka obvykle vyklíčí od 14 dní do 2 měsíců. Potom je přesaďte do květináčů samostatně, volte propustný substrát s neutrálním pH a dopřejte jim drenážní vrstvu z oblázků, protože nemají rády přemokření.
Pěstovat se dá v bytě i v zahradě
Angínovník se dobře pěstuje v bytě, nevadí mu ani teplo radiátorů, ale prospívá i na zahradě a je plně mrazuvzdorný až do -20 °C. Potřebuje jen dostatečnou zálivku – substrát by neměl nikdy vyschnout; a při pěstování doma i pravidelné přihnojování tekutým hnojivem na zelené rostliny jednou za 14 dní během vegetačního období.
Co z angínovníku použít a jak
Z angínovníku se dají použít listy, a to čerstvé i sušené, dále pak oddenek a semena. Všechny tyto součásti obsahují látky, které rozpouštějí hleny, jsou příznivé pro hlasivky, hojí sliznice, pomáhají při infekcích horních cest dýchacích. Angínovník dokáže snižovat horečku, působí příznivě proti revmatismu a je také mírně močopudný.
Proti bolesti v krku stačí žvýkat angínovníkové listy – žvýkejte je ale maximálně 5x denně. Ze sušených listů či oddenků si můžete připravit čaj, který pomáhá při angíně i odkašlávání. Sušené listy, oddenky i semena je také možné naložit do alkoholu nebo čistého lihu a vyrobit z nich tinkturu. Tu potom používáme v množství 10 kapek do lžičky vody nebo čaje, a to maximálně 3x denně.
Na co si dát pozor
Látky obsažené v rostlině jsou poměrně silné, a proto se nedoporučuje angínovník podávat dětem, těhotným a kojícím ženám a lidem s ledvinovými problémy. Rozhodně také nepřekračujte doporučené dávkování!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz