višeň t

Vybíráme višně do zahrady. Které by vás měly nejvíce zajímat

12.1.2019
4 443 Zobrazení

Ve větší zahradě si můžete dovolit pěstovat více ovocných stromů. A my se dnes zaměříme na višně, resp. na ty jejich vlastnosti, které by vás při výběru měly nejvíce zajímat. A poradíme, které višně jsou vhodné do jakých podmínek.

Proč právě višně

Višně mají obecně kyselejší plody než třešně a dozrávají později. Ale zato se mnohem lépe než třešně zpracovávají do kompotů, marmelád, šťáv a podobně. Mezi odrůdami višní jsou však značné rozdíly.

Jaké odrůdy jsou dostupné na našem trhu

Na našem trhu můžete sehnat asi 12 odrůd višní, z nichž nejznámější jsou: Morava, Morela pozdní, Morellenfeuer, Favorit, Fanal a Érdi Bötermö. Všechny odrůdy spojuje to, že jsou samosprašné (tj. stačí vám jeden strom), a všechny tyto odrůdy jsou nenáročné na půdu. Obvykle také mají vysokou a pravidelnou úrodu.

višeň - Vybíráme višně do zahrady. Které by vás měly nejvíce zajímat

Vybírejte podle vzrůstu stromu

Bujným a silným růstem zejména mladého stromku se pyšní odrůdy Fanal a Morava. Je potřeba jim dopřát dostatek místa, mít větší zahradu a věnovat pozornost správnému a vhodnému řezu. Středně rostou Érdi Bötermö, Favorit (je vhodná i do malé zahrady), Morellenfeuer (ta má pyramidální korunu), Morela pozdní (s malou a převislou korunou).

Dávejte pozor na odolnost vůči chorobám

Višně jsou obecně náchylné jen ke dvěma faktorům – mrazu a nemoci zvané monilióza (moniliová hniloba jádrovin, která je způsobena cizopasnou houbou). Ovšem najdeme mezi odrůdami takové, které jsou odolné vůči obojímu: Fanal, Morellenfeuer, Morela pozdní i Morava. Favorit trpí monoliózou pouze při dlouhotrvajících deštích. Na mráz je nejvíce citlivá Érdi Bötermö.

Jak chcete využít plody

A poslední, co by vás mělo zajímat, je to, zda jsou plody vhodné i k přímé konzumaci, nebo spíše k dalšímu zpracování. K přímé konzumaci se hodí nejvíce: Érdi Bötermö (je středně velká a má šťavnatou dužninu), Favorit (velká a šťavnatá) a sladkovišeň Morava. Na zpracování jsou nejvhodnější Fanal a Morela pozdní.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář