listí t

Proč na podzim listy mění barvu?

Albert Camus kdysi řekl: „Podzim je druhé jaro, kdy každý list je květinou.“ S takovým sentimentem je snadné souhlasit, pokud patříte mezi milovníky různobarevně zabarvených listů na podzim. Jaká je věda za těmito úchvatnými barvami?

Existuje několik důvodů, proč listy na podzim mění barvu, ale nejvýznamnějšími faktory přispívajícími k tomuto je kratší denní světlo a delší noční hodiny a jak tyto faktory ovlivňují chemický proces uvnitř každého listu.

Trochu vědy…

Všechno se shoduje s biologickými pigmenty (také známými jako „biochemické látky“), které jsou molekulárními látkami, které se projevují v živých věcech jako specifické barvy tím, že absorbují nebo odrážejí vlnové délky světla.

Pigment – důležitý pro barvu listů

Možná už víte něco o chlorofylu – je to zelený pigment produkovaný rostlinami během procesu fotosyntézy. Některé z ostatních pigmentů, které se nacházejí v rostlinách, jsou karotenoidy, které jsou zodpovědné za zbarvení pomerančů, a anthocyanin, který produkuje červené a fialové listy. Zatímco chlorofyl a karotenoidy jsou přítomny v průběhu vegetačního období, většina anthocyaninů se vyrábí výhradně na konci léta a počátkem podzimu.

Jaký vliv má delší noc na zbarvení listů?listí - Proč na podzim listy mění barvu?

Jakmile se dny krátí a noci prodlužují, množství světla potřebné pro fotosyntézu klesá a výroba chlorofylu se postupně zastavuje. Bez vytváření nového chlorofylu se začne rozpadat charakteristická zelená barva listů a zmizí. Tento mechanismus v podstatě „odmaskuje“ barvy karotenoidů a antokyaninů, které se skrývají pod ním.

Jaké další faktory mohou za zbarvení listů na podzim?

I když snížení slunečního světla je nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím barvy listů, teplota a vlhkost mohou také hrát svou roli. Například teplé, slunečné dny spojené s chladnými, mírnými noci jsou obzvláště silným receptem na lesk. V těchto dnech se v listu vyrábí spousta cukrů, ale chladné noci a postupné uzavírání žil, které se dostávají do listu, brání těmto cukrům v pohybu. Tyto podmínky zbarvují listy do červené, purpurové a karmínové.

Výšku a druh druhů stromů jsou dva další faktory, které ovlivňují načasování zbarvení listů na podzim. Stromy ve vyšších horských výškách pravděpodobně mění barvy rychleji než jejich protějšky v téže zeměpisné šířce.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář