listovka t

Co se spadaným listím? Vyrobte si listovku, kvalitní kompost.

Nastalo období, kdy opadává listí ze stromů a tvoří pokrývku nejen v přírodě, ale i na zahrádkách. Přírodního koberce se snažíme zbavit, byla by ale škoda ho vyhodit. Zkompostujte ho a využijte jako kvalitní příměs do domácích substrátů.

Listovka

Je kompost vzniklý rozkladem listí. Můžete ho použít jako mulč k rostlinám, příměs do domácího substrátu a jako svrchní vrstvu, kde budou dobře klíčit semínka. Keře, které plodí drobné ovoce a ovocné stromky, mají listovku jako dobrý a přirozený zdroj živin. Ocení ji i mnohé trvalky.

hrabání listí - Co se spadaným listím? Vyrobte si listovku, kvalitní kompost.

Jak kompostovat

Listí můžete dát do klasického kompostéru nebo si vyrobte vlastní uskladnění. Čtyři laťky zatlučte do země a obalte pletivem, zabráníte rozfoukávání listů. Listí dovnitř zlehka natlačte, pokud je suché, tak ho čas od času pokropíme. Procesu prospěje, když ze země odstraníme travnaté drny a listí bude v přímém kontaktu s půdou.

Za rok se hromada listí zmenší a bude částečně zkompostovaná. Může se použít jako kvalitní mulč. Pokud ji necháte ještě další rok vyzrát, můžete ji použít jako substrát k pěstování. Zrání napomůžete, pokud jednotlivé vrstvy listí prosypete téměř zralým kompostem, stačí lopata.

Myslete i na zvířata. Na spodku hromady nechte malý otvor a dutinku, může zde pohodlně přezimovat ježek.

Vyzrálá listovka nahradí i rašelinu, kterou se někteří pěstitelé snaží šetřit, protože se její zásoby tenčí.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář