Bohyška: Jestliže chcete, aby vás oči přecházely z proměn jedné rostliny, pak si pořiďte do zahrady některý z kultivarů bohyšky. Musíme vás ale upozornit, že možností je opravdu spousta a že nejtěžší bude si vybrat.
Jak rostlina vypadá
Bohyšky jsou trvalky, které pocházejí podle kultivarů z různých částí světa: od Japonska až po USA, mnoho z nich bylo vyšlechtěno v Evropě. Jsou ozdobné především svými listy, zatímco květy jsou spíše nenápadné.
Jaké stanoviště rostlinám vybrat
Bohyška bude spokojeně růst v polostínu nebo ve stínu. Ideálně se jí bude dařit jako podrostu pod stromy či keři. Velmi vhodné je doplnit výsadbu bohyšek jarními cibulovinami, které pokvetou do té doby, dokud nevyraší listy bohyšek. Bohyšky potřebují humózní a propustnou půdu, jinak jim budou zahnívat kořeny.
Další péče
Bohyšky přezimují zcela dobře pod sněhovou pokrývkou. Při holomrazech je lepší je přikrýt chvojím. Pokud si chcete bohyšky namnožit, pak nejlépe na jaře dělením trsů (u některých je potřeba rozřezat kořeny, což nemá vliv na zakořenění a růst), než bohyšce vyraší listy.
Kultivary
A teď už se pojďme podívat na jednotlivé kultivary. Velmi zajímavým kultivarem je „Blue Mouse Ears“ – název získala podle toho, že má modré listy, v dospělosti podobné myším ouškům. Tento kultivar zaujme i poměrně velkými květy, které mají fialovou barvu. Proto se kromě skalek, nádob a obrub záhonů hodí do zahrady i jako solitéra.
Bohyška „Mojito“ má světle zelené listy a fialové kvítky. Je ideální na zaplnění volných míst v zahradě, zejména ve stinných koutech, pod stromy či keři. Dobře se hodí i do nádob.
Bohyška „Univitata“ je okrasná zejména listy, které jsou tmavě zelené s bílou kresbou uprostřed. Květy jsou oproti tomu drobné, světle fialové. Rychle se rozrůstá.
Bohyška „Anne“ je kultivar se zelenými listy se žlutým okrajem. Opět platí, že listy jsou okrasnější než květy, které jsou drobné a světle fialové. Potřebuje humózní a dobře propustnou půdu, která však nebude příliš suchá.
Bohyška „Aurea“ má květy modré a listy žlutozelené, je mrazuvzdorná až do -26 °C.
Bohyška „Beach Boy“ patří k větším kultivarům. Dorůstá totiž výšky až 50 cm a květy dokonce až 70 cm. Listy jsou velmi zajímavě zbarveny – zeleno-modrý okraj ukrývá krémově bílý střed. Použijte ji jako podrost pod vyšší keře či stromy, nebo pěstujte jako solitéru v květináči – na zimu raději přesaďte do volné půdy. Její jedinou nevýhodou je to, že její listy velmi chutnají slimákům.
Bohyška „Christmas Candy“ také patří k větším kultivarům. Dorůstá až 50 cm a květy se rovněž tyčí ještě o několik centimetrů výše nad listy. Listy jsou tmavě zelené s bílým středem. Vyplní prázdná místa pod stromy i keři, může se pěstovat v nádobách, ale vynikne i jako solitéra například uprostřed trávníku. Je mrazuvzdorná do -24 °C, ale k jejím škůdcům opět patří slimáci.
Bohyška „Wide Brim“ má přesně opačnou kresbu listů než předchozí druh, tedy uvnitř tmavě zelené s krémově bílým okrajem. Rychle se rozrůstá, a tak je vhodná především jako podrost pro stinná místa.
Bohyška „Summer Breeze“ je nádherný kultivar se zelenými listy, které mají zlato-žlutý okraj. Výšky dosahuje až 55 cm a šířky úctyhodných 120 cm. Ideální je jako solitéra do větší zahrady.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.ireceptar.cz