Jste nadšení zahrádkáři a pěstitelé plodin? Pak by se vám mohl hodit kultivátor. Že jste o něm ještě neslyšeli? Jedná se o stroj, který sice nepatří do “povinné výbavy”, stane se však velmi užitečným pomocníkem. V tomto článku se dozvíte základní informace o kultivátorech a doporučíme vám ty nejlepší modely, které můžete na trhu sehnat.
Co umí kultivátor?
Zjednodušeně by se dalo říct, že motorový kultivátor nahrazuje ruční nástroje k zahradní práci, jako je rýč nebo motyčka. S tím rozdílem, že kultivátor vám jakoukoliv takovou práci zjednoduší a zefektivní.
Mezi jeho základní funkce patří kypření, provzdušňování a rozdrobování půdy. To je potřeba k tomu, aby o půdy lépe pronikal vzduch, světlo, živiny a hnojiva. Kultivátor tohle všechno dělá pomocí radlic, nebo nožů, které půdu důkladně promíchávají a převrací.
Jaké typy kultivátorů na trhu najdete?
- Elektrické – výhodou těchto modelů je jejich cenová dostupnost, relativně malá hlučnost a nízká váha. Hodí se spíše pro středně velké pozemky do 800 m². Je totiž potřeba počítat s přívodním kabelem zapojeným do elektřiny. Výkon elektrických kultivátoru se obvykle pohybuje od 0,4 do 1,4 kW. Používají se tedy spíše na nenáročných a méně členitých orných půdách.
- Benzínové – nevýhodou benzínových modelů může být vyšší hlučnost (více než 90 dB). Na druhou stranu disponují výkonem až 4,8 kW a hravě si tak poradí s velkými pozemky a tvrdou ornou půdou.
- Ruční – na ruční kultivátor se můžete vždy spolehnout. Nemusíte řešit dolévání paliva, ani zdroj napájení. Hodí se především na malé plochy. Na druhou stranu, jak už název napovídá, je potřeba spolehnout se pouze na své ruce a na zahradě se tak více nadřete.
Pojďme se podívat na zástupce elektrických i benzínových kultivátorů, které rozhodně stojí za zmínku.
Nejlepší elektrické kultivátory
Riwall PRO RET 4014
Tento model bychom mohli označit za “zlatou střední cestu”. Disponuje velmi příznivou cenou (do 3 500 Kč) a nízkou váhou. Práci s ním tak zastanou i lidé s drobnější postavou. Součástí stroje je i úchyt pro přívodní kabel. Nehrozí tak jeho poškození při práci.
Jestliže vaše zahrada neoplývá zrovna velkými prostorami k uskladnění zahradní techniky, potěší vás i sklopná rukojeť, která usnadní umístění i přenášení stroje.
Hodí se především pro práci na středně velkých plochách, menších záhoncích, ve sklenících apod.
Fieldmann FZK 2002-E
Model jako stvořený pro malé záhonky a předzahrádky. Patří sice mezi nejlevnější modely, nenechte se jí však zmást. Tento stroj dostatečným výkonem a půdu dokáže provzdušnit a nakypřit až do hloubky 20 cm.
Díky šířce záběru 32 cm se s tímto kultivátorem dostanete i na hůře přístupná místa. Součástí je i kovový kryt, který chrání vás i okolí před odmršťováním kamenů. Ani zde nechybí sklopné madlo.
Nejlepší benzínové kultivátory
Riwall PRO RPT 8556 R
Tento model je špičkou mezi benzínovými kultivátory. Díky ocelovým nožům o síle 3 mm, výkonnému 4taktnímu motoru, velmi bytelné a robustní konstrukci a maximální šíři záběru 85 cm bez problémů obstará i rozlehlé pozemky a náročný terén s tvrdou půdou, kterou dokáže prokypřit až do hloubky 35 cm. Pořizovací cena se sice pohybuje okolo 10 000 Kč, investice do tohoto stroje však rozhodně nebudete litovat.
Vega 36-60
Kultivátor Vega 36-60 svým kvalitním zpracováním a bytelným tělem připomíná předešlý model od značky Riwall. Nicméně jeho pořizovací cena je o něco nižší a pohybuje se kolem 7 až 8 000 Kč. Jeho hlavní výhody spočívají v širokém záběru, tichém chodu, odolné kovové převodovce a ergonomickém madlu, které práci výrazně zpříjemní.
Nezapomínejte na bezpečnost práce
Při práci s kultivátorem je kvůli velmi ostrým nožům opravdu důležité dodržet základní bezpečnostní pravidla. Samotné kultivátory by měly mít ve výbavě ochranné kryty, například proti odlétávajícím kamínkům, a různé bezpečnostní pojistky a tlačítka.
Jestliže vlastníte elektrický kultivátor, myslete i na přívodní kabel, který vždy zajistěte tak, aby se vám nepletl pod nohama nebo se nezamotal do nožů kultivátoru.
Chránit byste se však měli i vy sami. Základem je kvalitní, pevná obuv, pracovní oblečení, rukavice, ochranné brýle, nebo dokonce obličejový štít.