Cestujete-li o prázdninách po českých krajích či v cizině, určitě se vám bude hodit mít s sebou pár prostředků proti průjmu. Zvláště ve velkém horku je tento problém docela častý. Co si s sebou přibalit a proč?
Sušené borůvky
Osvědčeným prostředkem proti průjmu číslo jedna jsou sušené borůvky. Výhodou je, že je můžete vzít kamkoliv, protože se nekazí. Dobré je dát je do igelitového sáčku nebo do čisté skleničky. Při prvních příznacích průjmu stačí obvykle sníst hrst sušených borůvek a poté v této kúře pokračovat, až do odeznění potíží.
Dubová kůra
Čaj z dubové kůry je také výborný nejen na zahnání průjmu, ale i na pročištění žaludku a střev podrážděných při střevních potížích. Dubovou kůru nejspíše seženete v lékárně a vzít si s sebou můžete celé balení, nebo jen odsypat část do čistého sáčku či skleničky.
Černý čaj
Obyčejný černý čaj má také stavící účinek, a jestliže do něj přidáte i trošku cukru a soli, můžete během průjmu či zvracení rychle doplnit ztracené kalorie a minerály.
Čaj z listů maliníku či ostružiníku
Sušené listy maliníku či ostružiníku můžete použít k přípravě čaje, který má podobné účinky jako čaj z dubové kůry.
Další prostředky proti průjmu vhodné na cesty
Živočišné uhlí se nekazí, lehce se převáží a stačí jej rozžvýkat. Má i čistící a dezinfekční účinky.
Smecta – je přírodní čištěný jíl, který zastavuje průjem a čistí střeva. Stačí rozdělat sáček ve sklenici vody.
Endiaron – prostředek ve formě tablet, zejména na infekční průjmy. Endiaron mohou používat dospělí a děti nad 40 kg tělesné hmotnosti.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz