bedla

Milujete bedly? Vypěstujte si je na zahradě

12.8.2018
6 185 Zobrazení

Houbařská sezóna není letos zrovna v nejlepší kondici. Takže zatímco zásoby zavařených, sušených i zamražených hub docházejí, vy na to zkuste jít docela jinak. Vlastními silami totiž dokážete vypěstovat nejenom tradiční žampiony či hlívu, ale také bedly!

Obliba této jedinečné houby je u nás rozhodně na vzestupu! Svědčí o tom fakt, že se její šupinaté kloboučky začínají objevovat na pultech obchodů i v jiném čase než během sezóny. Navíc u vlastnoručně vypěstované sadby nehrozí záměna s nejedlými druhy bedel nebo dokonce nebezpečnými muchomůrkami. A jak na to?

Správná bedlová sadba musí být zdravá

Nejčastěji je substrát s bedlovými výtrusy k dostání na internetu, ale narazit na něj můžete i v lepších zahradnictvích. Klíčem k úspěchu je jeho čerstvost – od naočkování by neměly uběhnout více než 2-4 měsíce, starší sadba bude plodit jen málo nebo dokonce vůbec ne.

Čerstvost poznáte pohledem

Je-li to možné, před nákupem vždy sadbu senzoricky otestujte. Pátrejte především po těchto znacích:

  • Zcela čerstvé zboží voní po houbách a obsahuje světle hnědá zrna obalená bílým jemným chmýřím.
  • Na závadu nejsou ani žluté skvrny – jde o velmi vyzrálý kousek, který je třeba ihned zasadit.
  • Naopak zelená vlákna resp. zelená plíseň znamená, že se podhoubí již zkazilo. Přijde-li vám podobné zboží z e-shopu, neváhejte ho reklamovat.

Ideální termín k výsadbě jsou podzimní měsíce

Bedly lze pěstovat ve velmi širokém vegetačním okně. První výsadba může proběhnout už v dubnu, poslední pak v listopadu. Ideální jsou však především podzimní měsíce díky vysoké vlhkosti ve vzduchu. Navíc si ušetříte i důsledné zalévání, jež je pro malé bedly nezbytné.

A kde se jim bude nejlépe dařit? Možná vás to překvapí, ale v trávníku. A je úplně jedno, jestli jim vyberete holý plácek v zapomenutém koutě pozemku nebo malý prostor pod letitou třešní. Odkryjte kousek drnu a půdu pod ním velmi dobře zalijte. Jakmile voda vsákne, rozmělněte bedlovou výsadbu a drn opět vraťte na své místo. Lehce sešlápněte a pokropte vodou.

Pro ještě lepší výsledek pohnojte místo čerstvým kompostem nebo chlévskou mrvou. Pěstujete-li bedly v chladnějších měsících, použijete na zakrytí sady ještě netkanou textilii, která v půdě udrží potřebné teplo.

Na úrodu si trochu počkáte

Na tom, jak rychle se vaše tráva zaplní zralými plodnicemi má podíl mnoho faktorů. Možná budete chutné bedly sklízet už letos na podzim, ale možná se u vás doma objeví až následujícího jara. To nelze předem říci. Důležité je v prvních třech týdnech výsadbu důkladně zalévat a totéž opakovat i v suchých obdobích roku.

Z úrody se budete moci těšit hned dvakrát – na jaře a na podzim. Příjemným bonusem bude i minimální červivost, protože škůdce, jež obvykle tyto houby napadají, na domovních zahradách zpravidla nenajdete.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

five × 2 =