Houbařská sezóna není letos zrovna v nejlepší kondici. Takže zatímco zásoby zavařených, sušených i zamražených hub docházejí, vy na to zkuste jít docela jinak. Vlastními silami totiž dokážete vypěstovat nejenom tradiční žampiony či hlívu, ale také bedly!
Obliba této jedinečné houby je u nás rozhodně na vzestupu! Svědčí o tom fakt, že se její šupinaté kloboučky začínají objevovat na pultech obchodů i v jiném čase než během sezóny. Navíc u vlastnoručně vypěstované sadby nehrozí záměna s nejedlými druhy bedel nebo dokonce nebezpečnými muchomůrkami. A jak na to?
Správná bedlová sadba musí být zdravá
Nejčastěji je substrát s bedlovými výtrusy k dostání na internetu, ale narazit na něj můžete i v lepších zahradnictvích. Klíčem k úspěchu je jeho čerstvost – od naočkování by neměly uběhnout více než 2-4 měsíce, starší sadba bude plodit jen málo nebo dokonce vůbec ne.
Čerstvost poznáte pohledem
Je-li to možné, před nákupem vždy sadbu senzoricky otestujte. Pátrejte především po těchto znacích:
- Zcela čerstvé zboží voní po houbách a obsahuje světle hnědá zrna obalená bílým jemným chmýřím.
- Na závadu nejsou ani žluté skvrny – jde o velmi vyzrálý kousek, který je třeba ihned zasadit.
- Naopak zelená vlákna resp. zelená plíseň znamená, že se podhoubí již zkazilo. Přijde-li vám podobné zboží z e-shopu, neváhejte ho reklamovat.
Ideální termín k výsadbě jsou podzimní měsíce
Bedly lze pěstovat ve velmi širokém vegetačním okně. První výsadba může proběhnout už v dubnu, poslední pak v listopadu. Ideální jsou však především podzimní měsíce díky vysoké vlhkosti ve vzduchu. Navíc si ušetříte i důsledné zalévání, jež je pro malé bedly nezbytné.
A kde se jim bude nejlépe dařit? Možná vás to překvapí, ale v trávníku. A je úplně jedno, jestli jim vyberete holý plácek v zapomenutém koutě pozemku nebo malý prostor pod letitou třešní. Odkryjte kousek drnu a půdu pod ním velmi dobře zalijte. Jakmile voda vsákne, rozmělněte bedlovou výsadbu a drn opět vraťte na své místo. Lehce sešlápněte a pokropte vodou.
Pro ještě lepší výsledek pohnojte místo čerstvým kompostem nebo chlévskou mrvou. Pěstujete-li bedly v chladnějších měsících, použijete na zakrytí sady ještě netkanou textilii, která v půdě udrží potřebné teplo.
Na úrodu si trochu počkáte
Na tom, jak rychle se vaše tráva zaplní zralými plodnicemi má podíl mnoho faktorů. Možná budete chutné bedly sklízet už letos na podzim, ale možná se u vás doma objeví až následujícího jara. To nelze předem říci. Důležité je v prvních třech týdnech výsadbu důkladně zalévat a totéž opakovat i v suchých obdobích roku.
Z úrody se budete moci těšit hned dvakrát – na jaře a na podzim. Příjemným bonusem bude i minimální červivost, protože škůdce, jež obvykle tyto houby napadají, na domovních zahradách zpravidla nenajdete.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz