Tato zajímavá rostlina pochází z Číny, kde se považuje za léčivku. U nás je také česnekovník pěstován, ale spíš jako zelenina nebo koření. Seznamte se s touto neobyčejnou rostlinou blíže.
Kam česnekovník zasadit
Česnekovník můžete pěstovat ze sazenic anebo ze semen. Jedno je ale velmi důležité. Mladé rostlinky nepřežijí naši zimu. Česnekovník tedy potřebuje teplé, chráněné stanoviště, a na zimu ochranu v podobě chvojí nebo netkané textilie anebo zazimování doma (pokud jej zpočátku pěstujete v nádobě). Po několika letech tvoří kůru, která chrání stromek před mrazy. Nicméně mladé výhony mohou i nadále zmrznout.
Další péče
Česnekovník potřebuje zejména pravidelnou zálivku, a to i v zimě, pokud je příliš suchá. Dále vyžaduje pravidelné přihnojování, a to nejlépe kompostem anebo organickými hnojivy. Nemá rád pouze čerstvý kravský hnůj. Důležité je také česnekovník pravidelně zastřihávat, a to nejlépe zjara, aby rychle obrostl a hustě se rozvětvil. I otrhávání listů jako koření napomáhá rozrůstání této rostliny.
K čemu se česnekovník používá
Z česnekovníku se nejčastěji používají listy, které se pak dále suší a používají jako koření nebo do kořenicích směsí. V čínské medicíně se využívají i kořeny a kůra česnekovníku. Obě tyto části obsahují močopudné látky a čistí krev. Česnekovník však léčí i nejrůznější záněty v těle, působí preventivně proti nachlazení, zvyšuje imunitu.
Kořenicí směs z česnekovníku
Natrháme si čerstvé listy česnekovníku, libečku a celerových listů. Všechny suroviny necháme usušit, a to buď na čerstvém vzduchu, nebo v sušičce na ovoce. Potom listy rozdrtíme v hmoždíři a důkladně promícháme. Uzavřeme do vzduchotěsných dóz. Používáme po celou zimu do bramboráků, polévek, eintopfů atd.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz