vánoce vánoční růže t

Víte, které květiny náležely k vánočním svátkům dříve? A které naopak dnes?

V době blížícího se konce roku a nastávajícího adventu se šíří zvyk, kdy si lidé zdobí a více zkrášlují své okolí rostlinami. Víte, že každá rostlina zaujímá nejen své místo, ale také má svou důležitost? A všechny dohromady jsou symbolem lásky, prosperity a míru.

Vánoční hvězda

Jedná se o jednu z nejtypičtějších vánočních květin na celém světě. Královna mezi vánočními květinami, která pochází ze subtropických hor Mexika a má okolo šestnácti set poddruhů. Setkat se můžete rovněž s označením Poinsetiia. Toto pojmenování rostliny bylo dle prvního velvyslance Joela Poinsetta, jenž přivezl v roce 1828 rostlinu do Ameriky. Pro Mexičany byla tato květina symbolem Betlémské hvězdy. Z tohoto důvodu je takto spojována s Vánocemi. Typická je červená barva, avšak sehnat můžete vánoční hvězdu růžovou, lososovou či dvoubarevnou.

Síla břečťanu

Starodávné tradice ve znamení keltských, skandinávských a germánských kmenů spočívaly v respektování přírodního cyklu, síly přírody. Národy, pro něž bylo typické uctívání zrození dítěte. Mezi zvyklosti náleželo zdobení interiéru i exteriéru břečťanem, jmelím a girlandami cesmíny, což plnilo účel ochrany obyvatel a vyhnutí se nežádoucím návštěvám. Zdobení se neslo v duchu červené barvy, což bylo znakem zrození v souvislosti s krví při porodu a zelenou barvou coby symbolem země. Břečťan symbolizuje věrnost, lásku v přátelství i v manželství.

Kouzlo vánoční růže

Velmi populární jsou anglické růže, které bývají velmi často nazývány coby sněžné či zimní. Již ze samotného názvu vyplývá, že se jedná o rostlinu kvetoucí během zimního období a to na horách ve střední Evropě. Na základě jedné legendy je tato krásná rostlina spojena právě s narozením Krista. Jak praví legenda – dívka, která byla dcerou pastevce, chovala ovečku před zimou, zatímco přicházející lidé k malému Ježíškovi ho obdarovávali. Dívka začala ronit slzy, neboť neměla co nabídnout. Uviděl ji jeden z andělů, jenž se zbavil sněhu pod nohami, kde rostla bílá květina s růžovým nádechem. A tou květinou byla vánoční růže.

jmelí vánoce - Víte, které květiny náležely k vánočním svátkům dříve? A které naopak dnes?

Nepostradatelné jmelí

Typické jmelí, které patří k vánočním svátkům od pradávna. Již dvě stě let před narozením Krista se jmelí používalo při zimních slavnostech. Dnes se jmelí aranžuje na lustr a vnáší do domu odvahu, plodnost, lásku a zdraví po následující rok. Jmelí je symbolem míru. Rovněž se věří, pokud se lidé políbí pod jmelím během Vánoc, znamená to příslib štěstí do dalších dní.

Neodolatelná cesmína

Nádherná dekorativní rostlina je oceňována pro svou intenzivní a zářivou zelenou barvu a červené bobule. Rostlina, která má značnou vánoční tradici. Není spojována pouze s křesťanstvím, ale také s islámem. Je považována za ikonu spokojenosti a štěstí. Údajně přináší myšlenky na oslavy a dobré jídlo.

Květiny, které nechybí v rámci bohaté výzdoby

Jedná se zejména o kaélie, begónie, kosatce, macešky, vánoční kaktusy. U nás se hojně setkáváme s barborkami coby původě třešňové větvičky, s nimiž se pojí předvídání neprovdané dívce, zda si najde ženicha v následujícím roce či nikoliv.

Oproti tomu větvička broskvoně o vánočních svátcích odstraňuje nedůvěru mezi lidmi. Pokud na Štědrý den vyraší lístečky břízy, je to znamením pevného zdraví a dobré nálady.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář