Přestože se jedná o impozantní africký strom, který však je možné pěstovat v našich podmínkách jako pokojovou rostlinu nebo bonsaj. Delonix královská patří mezi jeden z nejkrásnějších tropických stromů na světě. Vychutnejte si dechberoucí pohled na tuto krásku doma.
Delonix královská bývá domorodci nazývána ohňovým stromem. Strom, který vás oslní svou krásou, pochází z Madagaskaru. Ve volné přírodě se nachází v tropických částech Asie a Afriky. Pozitivní je, že v našich podmínkách si lze vypěstovat Delonix královskou jako velmi atraktivní rostlinu či dobře tvarovanou bonsaj. Dokonce ji lze umístit za teplého počasí i ven. Výhodou zajisté je, že do pěstování se můžete pustit během celého roku.
Jak vlastně delonix vypadá?
V přirozeném prostředí dorůstá tento africký strom do výšky 6 až 8 metrů. Typické jsou rudě červené květy orchideového typu, které jsou nepřehlédnutelné. Jsou zhruba 15 centimetrů v průměru velké a mají 5 okvětních lístků, z nichž jeden je vždy bílý či žlutý. Listy delonix jsou 20 až 50 centimetrů dlouhé. Společně s výraznými květy tvoří dobře rostlou korunu deštníkového tvaru. Plodem jsou až 60 centimetrů dlouhé zploštělé a pukající lusky.
Pěstování Delonix královské v domácím prostředí
Pozitivní je, že si lze vypěstovat tuto krásku kdykoliv během celého roku. Ideální je předpěstování v malém skleníku, kde je usměrňována vzdušná vlhkost.
Před samotným výsevem semen je dobré povrch rozrušit pilníkem, nachystat květináč či výše zmíněný miniskleník. Zapotřebí je kvalitní substrát, který si můžete prohřát v mikrovlné troubě. Tímto dojde k zahubení zárodků plísní a hub. Povrch substrátu je nutné zvlhčit rozprašovačem, po celou dobu klíčení se musí substrát udržovat vlhký.
Delonix královská klíčí zhruba 2 až 3 týdny. Pokud nedojde k rozrušení pilníkem, může doba klíčení být delší, v řádu až 1,5 měsíce. Jakmile rostlinky dorostou do výšky 15 až 20 centimetrů, je třeba je přesadit do většího květináče. Je nutné si připravit drenážní vrstvu z písku, na ni nasypat zeminu smíchanou s rašelinou v poměru 1:3. Nezapomínejte na regulérní zálivku, ale ne příliš vydatnou. Rostlinu je možné i rosit. V letních měsících můžete rostlinu bez obav dát ven.
Adekvátní podmínky pro zdárný růst
Delonix potřebuje být umístěná na slunné straně parapetu, zahrady apod. Důležitá je ochrana před silným deštěm, větrem a taktéž přímým sluncem. Pozor na mrazíky, ty rostlina nemá ráda a většinou i odumře. Proto je zásadní její včasné zazimování, které spočívá v umístění v interiéru a to již na začátku září.
Zároveň je možné rostlinu pozvolna otužovat. V případě delonix platí, že čím bude rostlina starší, tím bude odolnější. Otužování spočívá v prodlužování pobytu v exteriéru. Starší rostlina zvládne přezimování okolo 10 stupňů Celsia.
Jakmile rostlina dosáhne jisté výšky, je nezbytné ji pravidelně zastřihovat, aby i v našich podmínkách měla náležitě krásný tvar. Rostlinu pravidelně přesazujeme a uzpůsobujeme i jejímu růstu velikost nádoby.
Kdy se rostlina odmění okázalými květy?
Delonix královská obdarovává svými dechberoucími květy v červnu, kdy je strom doslova obsypán záplavou nádherných květů. Mladší rostliny mohou kvést i později – až v září. Postupem času pak budou kvést dříve.
Tato nádherná rostlina odkvétá na podzim. Květy odkvetou i odpadnou a rovněž i listy. Delonix zcela změní svůj vzhled, kdy se tak z atraktivního stromu promění na polosuché větve. Po shození listů je třeba omezit zálivku. Pokud ji pěstujete jako pokojovou rostlinu, je nutné pravidelné zastřihování. Při pěstování rostliny na bonsaj je třeba provádět pravidelný tvarovací řez.
Delonix je bezpochyby krásnou rostlinou, kterou je snadnější vypěstovat, než ji následně udržet dobře prospívat. Na rostlině si vyzkoušíte své pěstitelské umění.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz