přírodní kosmetika t

Rostliny z vlastní zahrádky lze využít k výrobě domácí kosmetiky

To, že jsou rostliny používány do různých kosmetických přípravků, už asi víte. Co jste ale možná nevěděli je to, že můžete používat také své vlastní rostliny, ze kterých si poté jednoduchou metodou můžete vyrábět nejrůznější kosmetické výrobky. Jedině tak máte jistotu, že složení vaší kosmetiky je skutečně přírodní. Pojďte se s námi podívat na plodiny, které můžete využít pro svou krásu.

Okurka

Okurku jsme již odedávna používali tak, že jsme si ji přikládali na oční víčka, na čelo nebo na tváře. Tento způsob je účinný, protože okurka skutečně obsahuje látky, které dokážou utahovat póry, redukovat váčky pod očima a snižovat podráždění pokožky. Tato zelenina může být taktéž použita k zesvětlení tmavých znamínek na obličeji.

JAK POUŽÍVAT?

Místo klasického přikládání okurky na oči a jiné části obličeje, zkuste okurku rozmixovat na pyré a nanést na obličej. Nebudete tak mít problémy s odpadáváním okurky.

Heřmánek

Kdo by neznal heřmánek v rámci kosmetických výrobků? Heřmánkový šampon nebo krém na ruce, parfém a další přípravky jsou velice rozšířené. Není se čemu divit, heřmánek odstraňuje suchou pokožku (a současně uklidňuje podrážděnou suchou pokožku). Častokrát se také používá k odstraňování ekzémů. Sáčky z heřmánkového čaje se přikládají na oči ke zmírnění napuchnutí a odstranění váčků pod očima.

JAK POUŽÍVAT?

Používejte sušené heřmánkové květy. Umístěte je do malé sklenice, která je ze ¾ naplněná olejem (olivovým nebo třeba kokosovým – ale volba je samozřejmě na vás). Umístěte tam, kde je aspoň 6-8 hodin slunečního světla denně. Po asi dvou týdnech je směs připravená – můžete ji slít a začít používat.

přírodní kosmetika - Rostliny z vlastní zahrádky lze využít k výrobě domácí kosmetiky

Máta

Osvěžující máta má povzbuzující vlastnosti, které se často používají v tonerech nebo krémech. Použitím máty na pupínky a vyrážky může pomoci zmírnit podráždění. Navíc – máta nádherně voní.

JAK POUŽÍVAT?

Připravte si mátové listy, které omyjte a poté je rozdrťte (například v hmoždíři). Poté je umístěte do sklenice s nosným olejem (dle vašeho výběru). Nechte odstát po dobu pěti dnů, poté olej slijte a znovu do něj přidejte mátové lístky. Za dalších pět dnů máte hotovo a můžete začít používat.

Zelený čaj (rostlina)

Pokud pěstujete vlastní rostlinku na zelený čaj, vězte, že použít ji můžete také jiným způsobem. I v kosmetice má zelený čaj své nezastupitelné místo. Používá se snad ke všem problémům, které se týkají pokožky – od typicky zkrášlujícího projasnění pokožky až po matnou a zjizvenou pokožku. Dále pak se používá při nadměrném vypadávání vlasů a proti lupům.

JAK POUŽÍVAT?

Nabírejte si čerstvé listy z této rostliny, omyjte je, osušte a nechte vysušit. Poté je můžete uvařit v sáčcích, jako byste vařili čaj. Avšak listy vyjměte až tehdy, když je voda zase studená. Slijte a použijte k omytí vlasů nebo jako pleťovou vodu na obličej.

Měsíček lékařský

Není slavnější léčivé a kosmetické rostliny, než je měsíček lékařský! Měsíček lékařský se používá na suchou pokožku i na suché a lámavé vlasy, podporuje krevní oběh, čímž napomáhá docílit zářivé pokožky.

JAK POUŽÍVAT?

Používejte nasušené květy. Ty dejte do sklenice a přidejte nosný olej dle vašeho výběru (dolijte jím sklenici). Uzavřete a nechte naležet na slunci po dobu minimálně čtyř týdnů. Poté slijte a můžete začít používat. Jestliže chcete tužší krém, můžete tuto směs přidat do kokosového oleje.

Čajovník (tea tree)

Tea tree oil je častou složkou různých kosmetických výrobků. Tento olej se vyrábí extrakcí z rostliny, kterou známe jako čajovník. Pokud takovou rostlinu pěstujete doma nebo máte přístup k čerstvým listům, můžete si připravit svůj vlastní přípravek z čajovníku a těšit se z jeho výhod. Čajovník je obyčejně používán zejména k léčbě akné. Taktéž odstraňuje přebytečný maz z pokožky a má mikrobiální účinky.

JAK POUŽÍVAT?

Umístěte listy do hrnce a pokryjte je vodou jen tak, aby byly ponořené. Napařovacím vějířem (např. na knedlíky) listy zatížíte, aby byly po celou dobu pod hladinou vody. Poté přiveďte k varu. Obsah umístěte do dělicí nálevky a protřepejte. Olej by se měl oddělit od vody a plavat na povrchu. Tento olej používejte na akné.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

2 + 13 =