popel hnojení

Popel ze dřeva je výborné hnojivo. Co obsahuje a jak jej aplikovat?

Pro všechny, kteří topí dřevem, ať už v krbu, nebo v kamnech, máme skvělou zprávu. Popel přes zimu nevyhazujte a použijte jej jako hnojivo.

Pouze popel ze dřeva

Jako minerální hnojivo je vhodný pouze popel ze dřeva (přičemž je jedno, zda vznikl spálením polen, peletek nebo dřevěných briket), avšak nikdy nepoužívejte popel z uhlí či uhelných briket.

Co popel ze dřeva obsahuje

Výhodou popela je, že prakticky neobsahuje dusík, čili se dá využít ke všem rostlinám, které nepotřebují přihnojovat dusíkem. Naopak obsahuje poměrně dost vápníku, fosforu a hořčíku. Všechny tyto prvky jsou důležité pro okrasné kvetoucí rostliny, ovocné stromy, cibuloviny atd.

popel hnojení t 300x174 - Popel ze dřeva je výborné hnojivo. Co obsahuje a jak jej aplikovat?

Jak popel ze dřeva aplikovat

Existuje několik možností, jak popel v zahradě použít:

  • přidat popel do kompostu – nejlepší je vrstvit jednotlivé suroviny na sebe při zachování zelené a hnědé kombinace, tj. popel – tráva – listí – tráva – popel – zbytky zeleniny atd. Takovýto kompost se pak hodí téměř ke všem rostlinám, vyjma těch, které mají rády kyselou půdu (rododendrony, azalky, borůvky, brusinky),
  • rozpustit ve vodě – popel můžete také rozpustit ve vodě, nejlepší poměr je 1:2 (popel:voda), a tímto hnojivem potom zalévat zahradu. Opět doporučujeme vyhnout se rostlinám kyselomilným,
  • zarýt do půdy – popel můžeme zarýt přímo do půdy na podzim tam, kde bude půda odpočívat až do jarního setí a sázení,
  • rozhodit přímo na půdu – pokud potřebujeme přihnojit rostliny během vegetačního období, rozhodíme popel přímo na půdu, ale tak, aby se nedostal ke kořínkům a nespálil je. Vhodné je to především u rajčat a paprik, které díky vápníku obsaženém v popelu netrpí nekrózou plodu rajčete (hnědnutím spodních částí plodů).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

twelve + fifteen =