cemeřice

Zimní růže čemeřice – vyberte si podle odrůdy

Tohle označení si vskutku zaslouží, vždyť květy nás dokáže potěšit i uprostřed zimy! Vyplatí se mít dokonce celý záhon čemeřic, protože podle druhů dokáží vykvétat od prosince až do dubna. Poradíme vám, jaké druhy si pro takovou parádu vybrat!

Své uplatnění nenajdou jen na záhonu. Ozdobí i okenní truhlíky a parapety, a krátkodobě vás potěší i v interiéru. Zradit ji mohou jen houbové choroby při příliš vydatné zálivce. V interiéru jim však nesvědčí dlouhodobě vysoké teploty, rychle odkvétají a později i chřadnou. Zachránit je může jedině přesun do chladnějších míst, ovšem ne přímo na parapet. Aby byly stále vitální, dopřejte jim krátkou pauzu třeba na studené chodbě.

Čemeřice černá (Helleborus niger) „Praecox“ vykvete už v listopadu

Je to tak. Podzimní květy se ještě neodporoučely, a tahle krasavice už začíná nasazovat na květ. Obvykle sice vykvétá v prosinci, ale přijde-li podzimní sníh brzy, může se to stát už na konci listopadu. Může se pochlubit jemnými bílými kvítky, vyladěnými k dokonalostmi růžovým nádechem. Ostatní odrůdy čemeřice černé kvetou spíše až na konci prosince nebo v únoru.

Čemeřice východní (Helleborus orientalis) uvítá začátek jara

Nasazuje na květy zpravidla v březnu. Potěší zejména pestrostí svých květů. Jejich paleta se pohybuje od bílé, přes nazelenalou až po červenou nebo žlutou. Jde o druh, kterému se obzvláště dobře daří i v okenních truhlících.

cemeřice smrdutá 300x208 - Zimní růže čemeřice – vyberte si podle odrůdy

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Čemeřice smrdutá

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) klame jménem

Atraktivitou se její název zrovna pochlubit nemůže, přesto jde o rostlinku, kterou se nevyplatí přehlížet. Její květy jsou sice drobnější, ale za to je jich hodně. Jejich žlutozelený habitus vás potěší během března a dubna.

Toužíte po větším množství květů? Zastřihujte ty odkvetlé

Prohlédnete-li si květy čemeřice podrobněji, zjistíte, že za jejich dekorativní vzhled nemohou květní, ale kališní lístky. „Květy,“ jsou tedy krásné i dlouho poté, co skutečné kvítky uvnitř dávno odkvetou. Přesto se vyplatí být pečlivý a stříhat je. Čemeřice se osvědčí další hojnou násadou krásy.

Čemeřice jako vánoční rostlina

Dnes už o tom málokdo ví, ale čemeřice byla dříve spojována s našimi nejdůležitějšími svátky. Tehdy také získala označení zimní růže nebo také zimní královna. Za jejím vznikem stojí pověst. Podle ní chtěla chudá pasačka ovcí jménem Madelon navštívit Ježíška, který se právě narodil v Betlémě. Neměla však pro něj žádný dárek a byla velmi smutná. Rozplakala se z lítosti, a právě s těch slz vyrašily nádherné barevné kvítky čemeřice.

Ke vzniku pověsti jistě přispěla i doba kvetení čemeřice. Dříve nebylo běžné rostliny urychlovat, takže jediné květinové ozdoby na Štědrý den mohly pocházet právě z čemeřice, anebo případně z nakvetlé barborky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář