skleník

Jaké plodiny již můžete vysadit přímo do záhonu a jaké raději do skleníku a pařenišť

Jaro už je pomalu tady, což poznáte podle kvetoucích bledulí, sněženek, tulipánů či narcisů. K prvním poslům jara patří i kvetoucí keře (jasmín, zimolez, kalina). To ovšem také znamená, že i vy musíte začít na zahrádce pracovat, abyste nezaspali a nezmeškali vhodné období na pěstování zeleniny, ovoce či okrasných rostlin.

Co můžete v březnu zasadit přímo na záhon

Některé odolné plodiny můžete již teď vysadit přímo na záhony a těšit se tak z prvních jarních salátů, čajů nebo smoothies. Vysaďte rané saláty, tuříny, mangoldy, ředkvičky, odolnou ranou mrkev, petržel, cibuli, černý kořen, rukolu a hrášek. Pouze pokud hrozí větší nebo dlouhodobější mrazy, zakryjte záhony netkanou textilií.

Co vysadit do skleníků nebo domácích pařenišť

Ostatní plodiny, které by ani menší nebo přízemní mrazíky nepřečkaly, vysazujeme do skleníků nebo domácích pařenišť. Jsou to méně odolné saláty, kedlubny, zelí, brokolice, květák a růžičková kapusta.

Doma v domácích pařeništích vyséváme papriky, rajčata, lilky, celer a bazalku. Všechny tyto plodiny potřebují pro klíčení teplotu od 15 °C, tak je ven můžeme vysadit až jako vzrostlejší rostlinky v polovině května – po „zmrzlých“.

petržel březen - Jaké plodiny již můžete vysadit přímo do záhonu a jaké raději do skleníku a pařenišť

Co sbíráme v přírodě, abychom doplnili vitamíny a předešli jarní únavě

I když nám zatím na záhonech nic neroste, jinak je tomu ve volné přírodě. V březnu můžeme sbírat lístky česneku medvědího, listy pampelišek, kopřiv, jitrocele, pelyňku černobýlu, bršlice kozí nohy či ptačince žabince. Ty všechny jsou vhodné do salátů, pomazánek nebo prvních jarních smoothies. Pozor: sbíráme pouze chemicky neošetřené listy, nejlépe z naší zahrádky nebo z čisté louky.

S čím počkat raději na duben

Protože i v dubnu mohou ještě přijít mrazy či sníh, raději ještě počkáme s:

– řezem růží,

– řezem stromů a keřů,

– výsadbou živých plotů,

– založením bylinkové zahrádky,

– přesazováním pokojových rostlin.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

4 + fifteen =