jablka hrušky

Pěstujeme jabloně a hrušně aneb co mají společného

Jabloně i hrušně jsou si velmi podobné, řadí se mezi jádroviny, jejich plody se nazývají malvice, mají podobnou biologii, v Evropě jsou buď původní (hrušně) nebo velmi brzy zdomácnělé – původem z Asie (jabloně). Pojďme se podívat na jejich pěstování.

Vhodné druhy na zahradu

Na zahrady jsou nejvhodnější menší, nižší stromky, volně rostoucí zákrsky, vřetenovité zákrsky nebo sloupovité jabloně, o kterých jsme již psali.

Nároky na půdu

Jabloň je méně náročná na půdu, alespoň co se týká letních odrůd. Daří se jí prakticky všude, není pro ni problém ani chladnější horské/podhorské podnebí. O něco náročnější jsou podzimní a zimní odrůdy, které potřebují lehčí půdu dobře zásobenou humusem. Hrušně vyžadují půdu hlubokou, sprašovitou a hlavně teplejší oblasti k pěstování.

hrušky - Pěstujeme jabloně a hrušně aneb co mají společného

Jak je správně sázet

Stromky vysazujeme na jaře, nebo na podzim. Na jaře musíme ovšem počkat, až přejdou poslední mrazy a půda bude dostatečně měkká, na podzim zase nesmíme zasadit stromek tak, aby jej hned první mrazíky zahubily. Jednotlivé stromky sázíme alespoň 3 metry od sebe (s výjimkou sloupovitých) a jámy vykopeme dostatečně velké, aby se nám tam kromě kořenů vešel i kompost, který bude sloužit rostlině v prvním roce života. Správnou hloubku výsadby poznáme tak, že místo štěpování bude těsně nad zemí. Ke každému stromku dejte podpůrný kolík a stromek k němu přivažte.

Jak se o stromek dále starat

Když jsou jabloně a hrušně mladé, potřebují kolem kmenu dostatek volné půdy bez trávníku, protože trávník by zbytečně odebíral stromku živiny. Tuto půdu pravidelně kypřete, zbavujte plevele a v suchých obdobích i zalévejte. Starší stromek již snese kolem sebe trávník.

A co choroby a škůdci?

Jabloně a hrušně obvykle nebývají napadány chorobami a škůdci, avšak za velkých dešťů se může objevit houbová choroba strupovitost. Druhou chorobou je rez hrušňová, ale ta se u hrušní objevuje pouze tehdy, pokud je v blízkosti pěstován jalovec chvojka. V obou případech pomůže chemický postřik. Obvykle však dokážete pěstovat jabloně a hrušně zcela bez postřiků a budete mít ovoce v biokvalitě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít