Chcete-li si do zahrady pořídit morušovník, pak se musíte rozhodnout, zda si koupit morušovník černý, nebo morušovník bílý, či červený. Přečtete si o jejich výhodách a nevýhodách a podle toho se rozhodněte.
Morušovník černý
Morušovník černý je strom vysoký až 15 m, ale v našich podmínkách většinou do takové výšky nenaroste. Morušovník potřebuje chráněné, slunné stanoviště a dobře propustnou půdu s dostatkem živin. Je otužilý a mrazy mu nevadí. Jeho listy obvykle opadají po prvním mrazu. Na jaře naopak raší listy poněkud později – až během května. Jediné, co morušovník nemá rád, jsou cizí kořeny mezi jeho vlastními. Sázejte tedy do větší vzdálenosti od ostatních stromů.
Morušovník černý má velmi pravidelné a chutné plody, které se podobají ostružinám. Při trhání však musíte dávat pozor na to, abyste nepoškodili povrchovou slupku plodů, protože pak by se plody rychle kazily. Také buďte opatrní na to, že šťáva plodů dost barví a nejde ji téměř smýt. Z plodů se dají vyrábět marmelády, kompoty a šťávy.
Morušovník bílý
Morušovník bílý dorůstá převážně výšky 10 m, kultivar Morus alba „Pendula“ má převislé větve, které se sklánějí až k zemi. Zajímavostí je, že listím tohoto stromu se živí housenky bource morušového v Číně, které „vyrábějí“ hedvábí.
Morušovník bílý má bílé a měkké plody, které dozrávají v létě, ale nemají žádnou zvláštní chuť. Na jídlo jsou rozhodně lepší plody morušovníku černého.
Morušovník červený
Morušovník červený dorůstá také výšky až 15 m a jeho plody jsou purpurové a chutnají asi nejsladčeji ze všech moruší. Jedinou nevýhodou tohoto morušovníku je to, že se jedná o dvoudomou rostlinu, takže musíte pěstovat samčí i samičí strom. Při jejich velikosti to už vyžaduje opravdu velkou zahradu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Mám za to, že „plody“ moruše nejsou ve skutečnosti plody. Máme černou moruši řadu let a nikdy jsem ji neviděl kvést. Je-li to tak, asi nebude úplně správná informace o nutnosti mít dva stromy (samičí a samčí) moruše červené, aby měla plody?
Zdeněk
My máme moruši černou již 13 roků. A kvete, jen se musíte dívat, bez toho by asi plody nebyly. Jsou drobné , podobné květu jaké vidíte na hroznech révy a rostou z květového pupene na krátké stopce a jejich počet je různý. Stačí jeden strom. My máme variantu převislou – pendulu. Sadili jsme stromek 1,2 m vysoký a metr na široký. Teď je krásný rozvětvený. Krásně se dá stříhat, chová se jako převislá vrba. Větve vyhazují šlahouny nahoru a lze je vyvázat jako pokračující kmen. Zpětný řez o 1/3 vydržela a obrazila i z kmene. Plody dozrávají postupně skoro měsíc, takže průběžně sklízíme. Co natrháme, to nám i spadne, ze země neberte. Při myti, je spíše zničíte. Ke skladování se nehodí a na marmeládu stejně nezbydou. Letos jsem udělala sirup moruše s třešní a chuťe se bezva doplnily. Ale jinak paráda. I letos za sucha se drží a listy nežloutnou. Vydrží mrazy i kolem -20 °. Je krásná, ikdyby byla jen na okrasu. Škoda, že nelze vložit foto.
A mohu se zeptat, kde jste koupila sazenici?
Morus alba může mít i plody černé. Což je zrovna případ kultivaru Pendula zmíněného paní Srncovou.