asy v jezírku

Jak se zbavit řas v jezírku?

Začíná to už s prvními teplými paprsky letního slunce. Voda se začne pomaličku zaplňovat tenkými zelenými vlákny, a čím déle tento stav trvá, tím více se voda začíná zelenat. Anebo hnědnout, přijde-li náhlé ochlazení v podobě studené fronty, díky nimž většina řas v jezírku odumře. A nehezký zákal na sebe nenechá dlouho čekat.

Ale nemusí tomu tak být. Stačí věnovat jezírku tu správnou péči a připravit se na možné problémy už s předstihem. A jak na to?

Proč máte zahradní jezírko plné řas?

Pamatujte si, že těmto mikroskopickým rostlinám se nejlépe daří ve vodě, která je plná živin. Pokud se navíc rychle ohřívá, mají pro svůj růst podmínky přímo ideální. Na to musíme myslet už při zakládání jezírka. V tom nejlepším případě by měla jeho hladina být každý den po několik hodin ukrytá v chladivém stínu. Postačí stín vhodně vržený od budovy nebo částečné zastínění stromy.

Vysokého  obsahu živin rozpuštěných ve vodním sloupci je o něco těžší se zbavit. Může být zapříčiněn exkrementy chovaných ryb, odumřelými vodními rostlinami, ale i množstvím živin splachovaných do jezírka při deštích z okolní půdy nebo použitými hnojivy.

Pomocníci z přírody

Nejjednodušším řešením je upravení pěstované flóry. Vodní rostliny jako růžkatec (Ceratophyllum) nebo bahnička (Aleocharis) dokáží z prostředí přebytečné živiny odebrat, a navíc vodu bohatě zásobí kyslíkem.

Nasadit můžete i pomocníky plovoucí na hladině. Stejně dokáží na jezírko zapůsobit i lekníny (Nymphaea) nebo voďanka žabí (Hydrocharis). Nikdy však nedovolte, aby zcela pokryly hladinu jezírka! Redukce alespoň 1x za sezónu je bezpodmínečně nutná.

Tajemství pórovitých hornin

Volně rozpuštěné živiny dokáží z vody vytáhnout také pórovité horniny jednoduše tím, že je do sebe naváží. Ideální pro vaše potřeby je zeolit, který lze snadno přidat do substrátu ve chvíli, kdy vysazujete rostliny. Ideální jsou větší kameny, které je možné po 60 dnech vylovit a místo nich vložit nové. Uděláte-li to ihned na začátku sezóny, nebudete mít s řasami v jezírku už nikdy žádné problémy.
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

2 × 1 =