Známá či pro někoho možná neznámá paprika habanero, která náleží do světa pálivých papriček. Možná si říkáte, že jsou k dostání chilli papričky, feferonky apod., proč zmínka o tomto druhu? Čím se liší?
Především barvou, chutí a zejména mírou pálivosti. Papričky habanero pro příznivce pálivého patří k velmi oblíbeným. Pěstování se datuje již od doby 7 500 let před naším letopočtem. Habanero papričky pochází z Kuby, kde se prvotně pěstovaly. Však samotný název je odvozen od výrazu La Habana. Ze samotné Kuby se pěstování rozšířilo do Spojených států amerických a již v 15. století za dob Kryštofa Kolumba byly přisuzovány papričkám léčivé účinky. Habanero papričky se dnes pěstují po celém světě.
Interesantní změna barvy při pěstování
Pokud se rozhodnete vypěstovat vlastní papričky habanero, tak se setkáte s tím, že v průběhu bude docházet ke změně barvy, kdy nejprve bude zelená, poté oranžová a ve finální podobě získá krásnou sytě červenou barvu. Jedná se o přirozený vývoj, čímž barvy i mnohé prozradí. V nezralé zelené papričce je mnohem méně vitamínů, zatímco v červené, tj. ve zralé jsou obsaženy vitamíny skupiny B, dále se jedná o vitamín C, železo, hořčík, karoten.
Jak je to s mírou pálivosti?
Jde samozřejmě o důležitý ukazatel a nejen pro milovníky ostrých pokrmů. Převážná většina papriček tohoto typu dosahuje pálivosti na Scovilleho stupnici 200 000 až 300 000 SHU. Jen pro zajímavost menší srovnání s kajenským pepřem, kde se jedná zhruba 30 000 až 50 000 SHU. Zde můžete vidět ten markantní rozdíl. Habanero má však údajně pozitivní účinky na zdraví, kdy v létě pomáhá proti horku a také má pozitivní vliv na podporu trávení.
Využití papriček
Především by nemělo jít o konzumaci vcelku, kdy tak může dojít k poškození trávicího traktu. Pozor i jen na pouhé ochutnání v případě osoby, která není zvyklá na ostřejší pokrmy. Papričky je možné použít v rámci přípravy studených i teplých omáček, různých past, dresinků, atd. Častá a oblíbená je kombinace papriček a koriandru, který znamenitě a výrazně dolaďuje celkovou chuť.
Jak je to s pěstováním?
Paprička dorůstá do velikosti 2 až 6 centimetrů. O co menší do vzrůstu, o to více do pálivosti. Habanero potřebuje teplé stanoviště, ale příliš slunce může mít negativní vliv na listy. Ideální je pěstování ve skleníku. Zapotřebí je taktéž výživná humózní půda o kyselosti 5-6 pH. Zalévání se doporučuje pouze, když je velké sucho, neboť nadměrné zalévání způsobuje hořkost, která je nežádoucí. Rostlina se řadí mezi trvalky a může plodit po dobu několika let, pokud je o ni řádně pečováno.
Vzhledem k tomu, že papričkám se daří zejména v tropických a subtropických oblastech, kde plodí v průběhu celého roku, v našich podmínkách lze sklízet tento druh, který má o něco nižší pálivost. O to větší najde využití v rámci domácího kulinářství.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz