hlavacek jarni

Hlaváček jarní je v přírodě poměrně vzácný, ale můžete si ho vypěstovat na vlastní zahrádce

Některé bylinky v přírodě téměř vymizely a jsou navíc chráněné, ale nevadí, můžete si je totiž vypěstovat na vlastní zahrádce, skalce či bylinkové zahrádce. Mezi takové patří hlaváček jarní, který kromě léčivých schopností vaši zahradu zkrášlí obrovskými žlutými květy.

Jak bylinka vypadá

Hlaváček jarní (Adonanthe vernalis) je bylinka dorůstající 20 až 40 cm, lodyhu má přímou, lysou a nevětvenou, listy jsou střídavé, přisedlé, květy jednotlivé, paprsčité, plodem je souplodí z nažek.

Kde bylinka roste

Hlaváček má nejraději výslunné stepní stráně, suché kamenité pahorky, popř. křovinaté svahy a světlé háje ve spíše nižších oblastech. Miluje alkalické podklady. Je rozšířen především v evropských a asijských stepích a polostepích.

hlavacek - Hlaváček jarní je v přírodě poměrně vzácný, ale můžete si ho vypěstovat na vlastní zahrádce

Zdroj foto: pixabay

Co se sbírá

Sbírá se kvetoucí nať – kromě spodních zdřevnatělých stonků. Účinnými látkami jsou kardioaktivní glykosidy, dále pak flavony, cholin a další.

Na co se používá

Bylinka působí na srdeční sval, a to rychle, ale krátkodobě. Dále je výrazně močopudný, používá se při revmatismu a má také baktericidní účinky. Většinou se však používá v podobě farmaceuticky vyráběných přípravků. Doma byste si mohli případně připravit nálev – asi čajovou lžičku sušené bylinky zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat, poté přeceďte a pijte 2x denně jeden šálek. Používejte maximálně 14 dní, potom si dejte pauzu.

Historie

Hlaváček se s úspěchem používá od starověku, tehdy byl oblíbeným diuretikem při vodnatelnosti a močových kaméncích.

Jak pěstovat hlaváček na skalce

Hlaváček je oblíbenou skalničkou, protože vykvétá brzy na jaře jasnými, velkými žlutými květy. Je potřeba, aby byl vysazen na světlém a teplém místě, které bude chráněné před větrem a mrazem. Půdu potřebuje zásaditou, tedy v případě mírně kyselých půd nebo půd s neutrálním pH je potřeba dodat mu vápno (rozdrcený uhličitan vápenatý). Nesnáší rašelinu, která je naopak kyselá.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít