Některé bylinky v přírodě téměř vymizely a jsou navíc chráněné, ale nevadí, můžete si je totiž vypěstovat na vlastní zahrádce, skalce či bylinkové zahrádce. Mezi takové patří hlaváček jarní, který kromě léčivých schopností vaši zahradu zkrášlí obrovskými žlutými květy.
Jak bylinka vypadá
Hlaváček jarní (Adonanthe vernalis) je bylinka dorůstající 20 až 40 cm, lodyhu má přímou, lysou a nevětvenou, listy jsou střídavé, přisedlé, květy jednotlivé, paprsčité, plodem je souplodí z nažek.
Kde bylinka roste
Hlaváček má nejraději výslunné stepní stráně, suché kamenité pahorky, popř. křovinaté svahy a světlé háje ve spíše nižších oblastech. Miluje alkalické podklady. Je rozšířen především v evropských a asijských stepích a polostepích.
Co se sbírá
Sbírá se kvetoucí nať – kromě spodních zdřevnatělých stonků. Účinnými látkami jsou kardioaktivní glykosidy, dále pak flavony, cholin a další.
Na co se používá
Bylinka působí na srdeční sval, a to rychle, ale krátkodobě. Dále je výrazně močopudný, používá se při revmatismu a má také baktericidní účinky. Většinou se však používá v podobě farmaceuticky vyráběných přípravků. Doma byste si mohli případně připravit nálev – asi čajovou lžičku sušené bylinky zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat, poté přeceďte a pijte 2x denně jeden šálek. Používejte maximálně 14 dní, potom si dejte pauzu.
Historie
Hlaváček se s úspěchem používá od starověku, tehdy byl oblíbeným diuretikem při vodnatelnosti a močových kaméncích.
Jak pěstovat hlaváček na skalce
Hlaváček je oblíbenou skalničkou, protože vykvétá brzy na jaře jasnými, velkými žlutými květy. Je potřeba, aby byl vysazen na světlém a teplém místě, které bude chráněné před větrem a mrazem. Půdu potřebuje zásaditou, tedy v případě mírně kyselých půd nebo půd s neutrálním pH je potřeba dodat mu vápno (rozdrcený uhličitan vápenatý). Nesnáší rašelinu, která je naopak kyselá.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, moc sháním Hlaváček jarní,prosím poraďte kde bych ho mohla koupit. Díky hrubesova