popel

Hnojíte popelem? Lepší službu vám udělá v kompostu

Má velmi vysoký obsah živin, přesto ne vždy vaší zahrádce prospívá. Proč si někteří nemohou hnojení dřevním popelem vynachválit, a jiní litují toho, že tento nápad kdy dostali? Víme, v čem byl pravděpodobně problém.

Dřevní popel dokáže půdu obohatit o důležité živiny, ale zároveň ji umí některými živinami doslova „přesytit.“ Zejména nadbytek dusíku může mít pro citlivější rostliny zhoubný vliv – rychle se vytahují do výšky, jejich pletiva ovšem nestíhají zrát, takže jsou náchylnější k nejrůznějším chorobám a škůdcům. A navíc, což je problém zejména v okrasné zahradě, nekvetou.

Aplikace dřevního popela? Bez předchozího rozboru půdy to nepůjde

Ještě předtím, než rozhodnete využít zbytky z ohniště, odneste vzorek zeminy ze zahrady k půdnímu rozboru. Chtějte znát zejména hodnoty dusíku, vápníku, draslíku, fosforu a pH. Jsou-li hodnoty zmíněných živin zvýšené nebo je vaše půda spíše vápenatá, přidejte popel raději do kompostu. Obohatí ho o důležité živiny a poslouží jako významné vápenaté činidlo, urychlující rychlejší tvorbu čerstvé půdní hmoty. Naopak pro těžké, jílovité půdy a půdy s kyselou reakcí, které se potřebujete zbavit, je popel doslova požehnáním.

Měli byste vědět: pro hnojení používáme výhradně popel, získaný ze spalování čistého dřeva bez nejrůznějších příměsí (například zbytků z domácnosti). Jeho význam je příliš velký, než abychom ho znehodnocovali nevhodnou přípravou.

oheň - Hnojíte popelem? Lepší službu vám udělá v kompostu

Jak správně provádět hnojení popelem

Rozhodně se nehodí k rostlinám, které budou teprve vzcházet. Klíčící semenáčky trpí zvýšenou citlivostí na minerální soli, jichž bývá v popelu značné množství. Nehodí se ani k rostlinám, preferujícím kyselou reakci půdy, například azalky a rododendrony, hortenzie, borůvky, kamélie, magnólie, ale také brambory, jahody, okurky či rajčata. A nehodí se ani na trávník, mohl by ho popálit.

Přidáváte-li spolu s popelem do půdy další hnojiva, dejte si pozor na tyto dvě skupiny:

  • chlévský hnůj způsobí, že při hnojení popelem přijdete o velkou část dusíku
  • minerální hnojiva obsahující amoniakové deriváty (síran amonný či dusičnan amonný) by o svou amoniakovou složku přišla, jednoduše by se uvolnila do ovzduší

Při časté aplikaci popela doporučujeme jeho rozbor a zjištění obsahu těžkých kovů. Zejména kadmium usazené v konzumovaných plodech ovoce a zeleniny, může být pro vaše zdraví opravdu velkou hrozbou.

A jak hnojení popele dávkovat? Nesypejte ho na záhony jen tak od oka. Držte se množství 200-700 gramů na jeden čtvereční metr půdy (řiďte se hodnotami z rozboru). V ideálním případě by nemělo hnojení popelem probíhat častěji než 2-3x do roka. Máte-li vhodné hmoty více, použijte ji na kompost. Tam to kvalitnímu popelu stejně sluší nejvíce.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář