mravenci

Jak na mravence na ovocných stromech? Pomůže i skořice

Také nechcete svou úrodu broskví, rybízu nebo třeba třešní přenechat mšicím, potažmo mravencům, kteří je na jejich nové pastviny ochotně dopraví a následně je dobře střeží, aby se jim zaručeně nic nestalo? Jak tedy jít na mravence?

Proti mravencům lze bojovat mnoha prostředky. Vsadit můžete na lepové pásky, ale i skořici nebo třeba prášek do pečiva. Pojďme se na jednotlivé tipy podívat podrobněji. A zapojíte-li do boje i užitečný hmyz, bude letos situace na vaší zahradě o mnoho lepší.

Šlem ze skořice mravencům nevoní

Možná vás to překvapí, ale je to tak. Stačí v obchodě koupit sáček té nejlevnější skořice a zalít ho ve vhodném hrnci 1-2 litry vody. Nechte přes noc odpočívat, následující den sceďte přes jemné sítko a vzniklý mírně naředěný šlem nalijte okolo kmínku ovocného stromu nebo keře. Obnovujte po každém dešti.

Náš tip: vodu ze skořice nevylévejte, ale využijte pro přípravu čaje nebo třeba osvěžujícího míchaného drinku.

Pomůže i prášek do pečiva

I ten stojí v obchodech pár korun a na obsypání průměrně velkého stromu nebo keře vám budou stačit dva sáčky. Nevýhodou je nutnost jeho častého doplňování. Vždy po dešti nebo každý třetí den. Pokud však máte spíše malou zahrádku, můžete si s tím během období dozrávání plodů vystačit.

skořice - Jak na mravence na ovocných stromech? Pomůže i skořice

skořice

Použijte mýdlovou vodu nebo postřik z lógru

Opět způsob, vhodný spíše pro menší zahrádky. Ošetřit s ním totiž několik vzrostlých korun stromů je prakticky nemožné. Účinnost opatření, doporučených v tomto článku, lze zvýšit i tím, že stromy a keře jednoduše postříkáte mýdlovou vodou, jarovou vodou nebo výluhem z lógru. Někdy může mravencům chvíli trvat, než zjistí, že jim zrovna vaše broskvoň nevoní, ale stojí to za to. Na samotné mšice se pak v praxi osvědčuje i tabákový výluh (15 gramů sušených listů na 2,5 litru vody) nebo výluh z pelyňku (80 gramů čerstvých listů, zalitých dvěma litry vroucí vody). Nezlikviduje je sice zcela, ale jejich počty se zpravidla dost radikálně omezí.

Použít můžete i lepové pasti  a pásky

Z nabídky obchodů je určitě dobře znáte. Mravenci se na ně přilepí a dál po kmeni se už jednoduše nedostanou. Má to ale háček – z nalepených těl se rychle utvoří most, po kterém už další příslušníci kolonie přejdou bez potíží. Kontrolujte tedy lep každé 2-3 dny, nalepené mravence odstraňujte a je-li to třeba, vyměňte lepovou vrstvu úplně. V každém případě je dobré nespoléhat se jen na tuto metodu  a kombinovat ji s některým dalším postupem.

Pomoci mohou i škvoři

Škvorům mšice chutnají a mravenci zrovna tak. Připravte jim tedy v okolí ovocných dřevin vhodné domečky – stačí květináč, obrácený dnem vzhůru a naplněný senem. V boji proti mšicím je tento (mnohdy tak obávaný) hmyz skutečně nepřekonatelný.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář