pivo

Až si otevřete pivo, dejte napít i svým pokojovým rostlinám

Také máte na svých parapetech exempláře zelených krasavic, které se s teplým a suchým vzduchem od ústředního topení nepopasovaly právě nejlépe? Ještě než je definitivně odepíšete, vyzkoušejte tenhle účinný elixír z obyčejného piva. Použijte pivo na pokojové rostliny.

Nepotřebujete k tomu vlastně skoro vůbec nic. A právě proto je celý postup tak jednoduchý a nenáročný. Stačí si dvakrát týdně od oběda odlít malou skleničku piva…

Pivo jako listové hnojivo nejen na orchidejeláhev - Až si otevřete pivo, dejte napít i svým pokojovým rostlinám

Osobně mám tenhle trik vyzkoušený právě na orchidejích rodu Phalaenopsis, a to ne tak úplně dobrovolně. Dostala jsem totiž k narozeninám dvě, které předtím dlouhou pobývaly u kamarádky v bytě (Hele, Jani, sice nekvetou, ale vypadaly bombasticky. U tebe se jim bude dařit…). Na první pohled krásné byly, ale listy složené do zkrabacených varhánků a matná zeleň ukazovaly, že všechno nebude úplně OK.

Přesadila jsem je, odstranila odumřelé kořeny, ale nestačilo to. A pak mi někdo poradil právě trik s pivem. Stačí 2-3x týdně namočit do piva vatový tampónek a potírat s ním listy z obou stran. Opravdu nic víc. Žádný roztok v rozprašovači, žádné máčení – jen pivo, vata a pár minut času.

Po dvou měsících byste ty zubožené krásky nepoznaly a po necelém půlroce založily obě na květ. A že nejde o náhodu jsem si ověřila i u mnoha dalších druhů. Stala se ze mě taková malá záchranná stanice rostlin ze studených chodeb nebo z přehřátých parapetů. A funguje to i na bonsaje, když se začne včas.

Co byste ještě měli vědět…

Na značce piva nezáleží. Ať pijete co pijete, bude to OK. Důležitá je opravdu jen trpělivost a pravidelnost. A určitě vás potěší, že rostliny pak po tomto lahodném, moku ani nijak nesmrdí, nepřitahují mušky apod.

Vyzkoušeli jste už pivní trik pro pokojovky nebo máte něco ještě zajímavějšího? Rádi se přiučíme.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít