jahody

Velký přehled jahodníků, abyste měli na jaře z čeho vybírat

Teď v zimě máte na zahradě všechno hotovo a jedinečný čas na to, abyste si rozmysleli, co a kde budete pěstovat. Jahodníky patří k nejoblíbenějším bobulovinám nejen pro děti. Vyberte si takový, který se bude na vaši zahradu hodit nejvíce.

Co všechno sledovat u jahodníků

Při výběru jahodníků byste se měli zaměřit na to, jak velké a chutné mají plody, kdy dozrávají, jaké stanoviště a půdu vyžadují a jestli jsou odolné vůči škůdcům a chorobám.

Senga Sengana

Tato odrůda je velmi nenáročná, co se týče stanoviště, půdy i klimatu. Má snad jen jednu nevýhodu, a tou je menší odolnost vůči plísni šedé (způsobené houbou Botrytis cinerea), která rostliny napadá zejména za velmi deštivého počasí na jaře. Jedná se o středně ranou odrůdu, která dozrává v polovině června. Sklízet ji můžete 14 dní. Plody jsou středně velké, kuželovité, sytě červené a velmi dobré. Jsou vhodné pro přímou spotřebu i pro další zpracování (marmelády, džemy, ale i mražení a sušení).

Tenira

Také Tenira je nenáročná, co se týká stanoviště a půdy, a navíc netrpí chorobami, nebo jen velmi málo. Je to středně raná odrůda, která dozrává uprostřed června. Plody jsou velké, červené, až temně červené, lesklé, aromatické, sladké a navinulé. I Tenira je vhodná pro přímou spotřebu a zpracování.

Dagmar

Tato odrůda již vyžaduje specifické stanoviště: má ráda těžší půdu, kde bude mít dostatek vláhy. Pokud tedy máte jílovitou půdu na zahradě, vyberte si odrůdu Dagmar. Její největší výhodou je to, že se dá dobře pěstovat i ve vyšších polohách. Netrpí chorobami ani škůdci, je velmi vzrůstná a plodí hodně a pravidelně. Jedná se o ranou odrůdu, která dozrává před polovinou června, sběr je možný nejméně 14 dní. Plody jsou středně velké, sytě červené, dužina také červená a poměrně pevná, hodí se tedy k přímé spotřebě i ke zpracování.

Karmen

Tato odrůda byla vyšlechtěna v ČR a má velmi dobrou plodnost. Je vhodná do teplejších poloh a miluje polopropustnou půdu. Odrůda roste velmi silně, dobře ji poznáte i podle zřetelně zoubkovaných listů. Při nákupu je třeba dbát na to, abyste koupili zdravou sadbu bez mykoplazmózy a jahodníky je nutné preventivně ošetřit proti padlí. V takovém případě již netrpí žádnými dalšími chorobami a je velmi vhodná pro zahrádkáře. Dozrává v polovině června, plody jsou velké, lesklé, sytě červené s velkou dutinou uvnitř. To způsobuje, že jsou vhodné spíše k přímé spotřebě, protože jakýkoliv transport způsobuje jejich otlačení.

jahoda plisen - Velký přehled jahodníků, abyste měli na jaře z čeho vybírat

Zdroj foto: Rasbak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons    plíseň šedá

Clery

Odrůda byla vyšlechtěna v Itálii a jedná se o velmi ranou odrůdu. Její nevýhodou je, že není zcela odolná proti mrazům, na zimu je lepší ji přikrýt folií nebo chvojím. Není náchylná na choroby. Plody jsou velké, podlouhlé a atraktivní. Má výbornou chuť, sladkou a navinulou a příjemné aroma. Je vhodná pro přímou spotřebu i k dalšímu zpracování. Mimochodem: s touto odrůdou se nejčastěji setkáte na pultech našich obchodů během zimy.

Gorella

Tato odrůda pochází z Holandska. Potřebuje ke svému růstu a dobrému výnosu záhřevné půdy a dostatek živin a vláhy. Na nevhodných stanovištích nebude výnos tak velký. Gorella je odolná vůči plísni šedé, ale trpí kořenovými chorobami způsobenými houbami. Jedná se o ranou až středně ranou odrůdu, začíná se sklízet v první polovině června, sklízí se 14 dní. Plody jsou velké, jasně červené, pevné, chuť navinulá, aromatická, velmi dobrá. Používá se zejména pro přímou spotřebu.

Zefyr

Odrůda pochází z Dánska a nejvíce se hodí do polopropustných výživných půd. Nejlépe roste a plodí v teplejších oblastech. Výnosy jsou střední, ale pravidelné. Jedná se o ranou odrůdu, která dozrává v první červnové dekádě. Plody jsou velké, vyrovnané, sytě červené, velmi aromatické a chutné. Je nejvhodnější pro přímou spotřebu.

Elista

Tato odrůda pochází z Holandska. Je náročná na půdu i stanoviště. Potřebuje polopropustnou půdu s živinami a dostatkem vláhy. Poroste a dobře plodí jen v teplejších polohách. Je třeba zakoupit zdravou sadbu bez mykoplazmóz. Odrůda je odolná vůči plísni šedé, ale trpí houbovitými chorobami kořenů a mykoplazmózou, dále je méně odolná vůči mrazu. Plodí později, na konci června, sklizňové období je kratší. Plody jsou velké, kuželovité, jasně červené. V kompotech a po zamražení jsou světlé. Je vhodnější pro další zpracování než k přímé spotřebě.

Induka

Induka pochází rovněž z Holandska. Je vhodná pro teplejší a slunné polohy, jinak nemá zvláštní nároky na půdu či stanoviště. Je středně odolná vůči plísni šedé, netrpí houbovitými chorobami kořenů a bývá odolná vůči mrazu. Jedná se o ranou odrůdu, která dozrává na začátku druhé dekády v červnu. Plody jsou větší, kuželovité, sytě červené. Jsou vhodné pro přímý konzum i další zpracování.

Ostara

Jedná se o odrůdu remontantní (stáleplodící) pocházející z Holandska, první raná sklizeň je možná během července, druhá v polovině září. Je náchylnější k plísni šedé a bílé skvrnitosti listů. Plody jsou středně velké, zářivě červené, se sladce navinulou a aromatickou chutí. Jsou vhodné pro přímou spotřebu.

Lidka

Odrůda byla vyšlechtěna v ČR v 80. letech 20. století. Vyžaduje polopropustné půdy s dobrou zásobou živin i vláhy. Má velmi dobrou odolnost vůči houbovitým chorobám. Výnosnost je dobrá, první sklizeň během června, druhá v létě. Plody jsou větší, sytě červené, aromatické, vhodné pro přímou spotřebu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář