Solární panel – instalace: Existuje několik bodů, na které si musíte dát obzvláště pozor, pokud se rozhodnete pro jakoukoliv variantu solární elektrárny. Provedeme vás největšími úskalími, která vás na této cestě čekají.
Velikost panelů
První, co asi budete řešit (sami, s firmou, s firmou na klíč), bude samotná velikost panelů. Ta totiž musí odpovídat velikosti střechy, dále jejímu sklonu, ale i situování střechy na světovou stranu. Pro optimální rozmístění solárních panelů, které budou mít výkon 1kW, budete potřebovat asi 6 m2 střechy. V případě menších ploch je samozřejmě vhodné zvolit solární panely s vyšší jmenovitou účinností na jednotku plochy (vyšším počtem Wp), například oblíbené panely s výkonem 540W. Ideální je sklon 30 až 35 ° a orientace na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu – v případě, že je nezastíněná. Většina solárních panelů má velikost 2 x 1 m. Tyto panely jsou pro rodinné domy asi nejlepší, protože se s nimi snadno manipuluje, lépe se ochlazují než větší panely a také jsou odolnější vůči sněhové pokrývce v zimě. Větší XL solární panely jsou vhodnější na průmyslové podniky, veřejné budovy, parkoviště nebo pro solární elektrárny na zelené louce. Kromě toho existují i skládací solární panely, které se obvykle skládají z 5 vzájemně propojených panelů, dají se složit i rozložit a jsou vhodné pro cestování, kempování, na auta, obytné vozy apod.
Kabely, měniče a další příslušenství
Další záležitostí, na které si dát pozor při instalaci solární elektrárny, je veškeré příslušenství (viz náš samostatný článek). Všechno příslušenství je potřeba konzultovat s firmou, vybírat kvalitní a kompatibilní kabely, měniče, pojistky a regulátory. Jejich cena není již v poměru k panelům tak vysoká, a tak se nevyplatí na nich šetřit. Přece byste nechtěli, aby vám celá elektrárna za statisíce vyhořela kvůli tomu, že jste ušetřili stovku na jističi.
Ochrana před bleskem
Vždy se zajímejte také o to, zda váš poskytovatel solární elektrárny nějak řeší ochranu před bleskem. Solární panely jsou obvykle tou nejvyšší částí na střeše, a tak má blesk jednoduchou cestu. K ochraně solární panelů určitě nebude stačit hromosvod (bleskosvod), který jste dosud na střeše měli. A přitom úder blesku do solárních panelů nezničí jen je, ale také veškerou elektrotechniku, která je v celém systému instalována.


Baterie
U baterií vždy pečlivě zvažujte, která baterie se vám vyplatí a která bude stačit pro vaše účely. Větší kapalinové baterie jsou vhodné pro rodinný dům a nezatíží tolik rozpočet. Lithiové baterie jsou zase velmi kompaktní a dlouho vydrží. AGM baterie jsou prakticky bezúdržbové a vydrží až 3200 cyklů. Nevýhodou všech baterií bude potřeba jejich recyklace, až doslouží.
Distribuce energie do sítě
Pokud se místo baterií rozhodnete pro variantu, že přebytečnou energii budete dodávat do sítě svého dodavatele energií a v případě potřeby si ji zase vezmete, budete na své vyrobené energii i vydělávat. Je ale potřeba myslet na písemnou smlouvu s dodavatelem energií.
Hybridní elektrárna
Hybridní elektrárna neboli elektrárna složená ze solární elektrárny a tepelného čerpadla se dnes řadí k těm systémům, které vám zajistí energetickou soběstačnost na dlouhou dobu. Je sice dost finančně náročná a i její realizace bude trvat déle než realizace samotné solární elektrárny, ale při dlouhodobém využívání se tento systém vyplatí. Bohužel i v tomto případě musíte myslet na následnou recyklaci všech složek, ze kterých se hybridní elektrárna skládá.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz