stresni solarni panely

Solární panely na klíč – od oslovení firmy až ke komplexnímu řešení

Solární panely na klíč: První rozhodnutí už máte za sebou – vybrali jste si solární elektrárnu. A teď vás čeká další rozhodování: vyřídit si všechno sám, anebo najít na trhu takovou firmu, která by byla schopná vám všechno od dokumentace, přes dotace až po samotnou realizaci provést na klíč.

Proč si vybrat firmu, která postaví solární elektrárnu na klíč

Toto řešení bude jednodušší, časově méně náročné, de facto se nebudete muset o nic starat. Možná bude zpočátku finančně náročnější, ale vzhledem k tomu, že pokud byste si všechno zařizovali sami, mohli byste se dopustit i chyb, které by vám následně vyšly draho, pak i finanční stránku věci můžeme brát ve finále jako pozitivum.

Jak vybrat správnou firmu

Konkrétní správnou firmu vám zde nedoporučíme, ale poradíme, jak se na trhu orientovat. Rozhodně byste hned neměli sáhnout po firmě, která vám na internetu vyskočí jako první. Projděte si nabídky alespoň 5 takových společností. Poptejte se mezi přáteli nebo kolegy. Pozorně čtěte reference. A nakonec se do vámi vybrané firmy (nebo klidně 2 až 3 firem) zajděte osobně podívat, abyste se přesvědčili na vlastní oči, jak na vás bude působit. Přece jen nejde o zanedbatelné částky, takže se vyplatí investovat předem trochu času.

Jak firmu oslovit

Jakmile budete mít vybraného svého favorita (poskytuje služby ve vašem místě bydliště, zamlouvá se vám cenově i osobním přístupem), pak jej oslovte nejlépe písemnou formou (e-mailem, popř. dopisem) a požádejte o předběžnou kalkulaci, stanovení termínu zhotovení apod. Samozřejmě i tyto e-maily můžete rozeslat více firmám a až následně si vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

slunecni energie - Solární panely na klíč – od oslovení firmy až ke komplexnímu řešení

Zdroj foto. envato

Na co si dát pozor předem

Předem se vždy informujte, jaké poskytuje firma záruky, zda za vás vyřídí i dotace, stavební povolení apod., jestli splňuje české normy kvality (ČSN EN 12975), jestli je schopná ihned dodat náhradní díly apod. To všechno vám velmi usnadní následné dohady a reklamace.

Trvat na písemné smlouvě

V dnešní době to snad ani nemusíme připomínat a všechny velké firmy to jistě dělají samy od sebe, ale vždy trvejte na písemné smlouvě. Tu si také před podpisem důkladně přečtěte, zeptejte se na to, co vám není jasné, čtěte i poznámky pod čarou, a kdykoliv si nebudete s něčím jistí, konzultujte danou věc s právníkem.

Je vaše řešení na míru vašim požadavkům?

Po celou dobu sledujte práci firmy a hlavně to, zda jejich řešení je opravdu ušité na míru vaší situaci. Solární panely musí být optimálně velké, aby se vešly na vaši střechu a aby zároveň zachytily dostatečné množství slunečních paprsků. Baterie musí být vybrána tak, aby odpovídala rodinnému domu a jeho celoročnímu využívání (anebo chatě a jejímu sezónnímu využití – viz samostatný článek o bateriích). Všechna vnitřní i vnější příslušenství musejí být zpracována tak, aby byla bezpečná a nepřekážela běžnému provozu domácnosti.

Na co si dát pozor při přebírání fotovoltaické elektrárny

Při závěrečném přebírání solární elektrárny na klíč byste měli technika požádat, aby s vámi celé řešení prošel, vysvětlil vám, k čemu jednotlivé součásti slouží, co musíte sledovat a hlídat, kdy se máte obrátit se žádostí o pomoc na firmu. Vše si dostatečně „osahejte“, zejména pojistky, jističe a další příslušenství s displejem, abyste v případě nehody věděli, co máte dělat a koho kontaktovat. Nebojte se zeptat i na věci, o kterých si myslíte, že by je měl běžný člověk znát. Každý opravdu není technik nebo odborník na fotovoltaiku. Profesionál z firmy by vám měl být schopen fundovaně zodpovědět všechny vaše otázky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář