Tato pochoutka se k nám dostala z Ameriky, kde již v minulosti byla součástí dietní stravy v Mexiku. Proto cucamelon je známý také pod označením mexická miniokurka. Popularitu si tato malá popínavá rostlina získala u zahrádkářů ve Spojených státech amerických.
Cucamelon v mnohém překvapí
Můžete se setkat také s označením peppinillio. V angličtině se rostlině přezdívá mouse melon (myší meloun). Mexická miniaturní okurka vypadá sice jako meloun, ale velikostí připomíná spíše hrozno. Velikost plodu je zhruba 3 cm. Chutná jako salátová okurka v kombinaci s melounem a nádechem limetky.
Tato popínavá rostlina překvapí velmi rychlým růstem a vyznačuje se větším množstvím plodů. Rostlina plodí po celé vegetační období. Mini okurky či melounky je možné konzumovat přímo či je přidat do salátu, do salsy, grilovat je můžete jako baklažán nebo je lze naložit stejně jako okurky kvašáky. Zkušení odborníci radí nakládat spolu s mátou, koprem a přidat vinný či dubový list, což eliminuje měknutí melounků.
Pěstování je dokonce snadnější
Mexická okurčička či tento mini melounek se pěstuje podobně jako okurka, jen je v tomto případě celý proces jednodušší. Rostlina nemá přirozené nepřátele, je odolná vůči chorobám. Cucamelon se pěstuje jako běžné okurky, ale vzhledem k tomu, že není potřeba skleník, je tak vše snadnější. Semena stačí zasít v dubnu či v květnu do truhlíku a přikrýt. Vhodná je kyprá kompostová půda a je třeba pravidelně rosit. Předpěstované rostliny se vysadí v červnu přímo na záhon. Stačí sázet v rozestupech cca 15 cm.
Další možností je v druhé polovině května vysít semena přímo na záhon či do květináče na terase nebo balkoně. Tato miniaturní okurka potřebuje pro růst živnou půdu s dostatečnou závlahou. Jak už bylo zmíněno výše, protože se jedná o popínavou rostlinu, je třeba zajistit vhodnou oporu. Je třeba vědět, že šlahouny rostou opravdu rychle a brzy můžou dosáhnout až délky 3 m. Pokud je zajištěna řádná opora, tak kromě pravidelné zálivky, veškerá péče tímto končí.
Kdy a jak sklízet
Sklízet můžete ve chvíli, kdy plody dosáhnou velikosti hroznů, jsou stále pevné a sytě zbarvené. Pokud nesklidíte včas, semínka uvnitř se roztáhnou přes většinu dužniny a ztvrdnou.
Rostlina se pěstuje jako jednoletka, pokud ji chcete pěstovat coby trvalku, tak na konci vegetačního období ustřihnete révu, ponecháte cca 10 cm šlahoun a vyjmete kořen ze země. Ten pak uložíte do vlhkého kompostu a necháte přes zimu v místnosti, kde nemrzne. Je nutné vykopat před příchodem prvních mrazíků.
Plody, které jsou zdravé a chutné
Plody jsou nejen roztomilé svým vzhledem, ale dokonce jsou zdrojem antioxidantů, dále obsahují bílkoviny, vlákninu, kyselinu listovou a pantoneovou, vitamíny i minerály. Pokud si budete pochutnávat na exotickém plodu, tak uděláte dobře pokožce i svému zdraví, neboť má vliv na zlepšení elasticity pokožky, zpomalení biologického procesu stárnutí i tvorbu vrásek, zlepšení celkového stavu pleti.
A na základě studií bylo prokázáno, že cucamelon pomáhá snižovat pravděpodobnost vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob i diabetu. Dokonce dokáže též regulovat hladinu špatného cholesterolu, posílit imunitní systém a detoxikovat tělo.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz