Murraya je vděčnou rostlinou, která se hodí i do malého bytu, neboť nezabere mnoho místa a nevadí jí ani ústřední topení. Po celý rok vypadá pěkně a zamilujete si ji pro typicky jemnou citrusovou vůni. Však se jí také říká pomerančový či oranžový jasmín.
I když tato kráska pochází z Asie, kde může dorůstat do výšky tří metrů, tak v případě pěstování v květináči lze očekávat výšku maximálně do půl metru. Je možné si ji tvarovat i jako bonsaj. Není třeba se obávat, že by vám zabírala místo, naopak se vejde všude.
Nádherný kvetoucí keřík
Murraya má drobné a velmi hustě rostoucí voskovité listy tmavě zelené barvy, které mají oválný tvar. V době kvetení bývá rostlina pokrytá drobnými trubkovitými kvítky, které se skládají z pěti bílých okvětních lístků a z jejich středu výrazně vyčnívá pestík s pylovými tyčinkami. Murraya rozkvétá a voní obdobně jako citrusy.
Po odkvětu se objeví interesantní červené bobule, které působí nejen dekorativně, ale jsou jedlé a chuťově připomínají nakládané olivy. Pokud jsou rostlině poskytnuty vhodné podmínky, může murraya rozkvétat a plodit několikrát za rok, a to včetně zimy, jako je tomu v případě růstu ve volné přírodě.
Jaké podmínky rostlině poskytnout?
Murraya má ráda světlé a teplé stanoviště, ideální je místo u okna. Rostlina je poměrně žíznivá, tudíž je nutné jí dopřát častou zálivku, substrát nesmí nikdy vyschnout. Pokud budete rostlinu pěstovat po celý rok v bytě, ve vytápěném interiéru a to bez zimního odpočinku v chladu, je zapotřebí ji v tomto případě hnojit i během zimy.
Pokud se rozhodnete dopřát rostlině zimní klid a umístíte ji do zimní zahrady apod., je nutné hnojení i zálivku omezit. Zima a vlhko může být pro rostlinu osudovou záležitostí. Pokud o tuto krásnou rostlinu nechcete přijít, mějte tento fakt na paměti.
Jak množit a pěstovat murrayu?
Vypěstovat si lze tuto bíle kvetoucí krásku z řízků či ze semen. Paradoxem je, že pěstování ze semínek je v tomto případě mnohem snadnější. Pokud zvolíte první variantu, tj. z řízků, je nutné poskytnout teplotu okolo 30 °C pro úspěšné zakořenění a zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost. Tyto podmínky není snadné zajistit v panelákovém bytě. Proto je vhodnější a jistější druhá varianta, tj. vypěstování ze semínek, která zakoupíte ve specializované prodejně či na netu prostřednictvím e-shopu orientující se na prodej semen a osiv.
Ideální je, pokud máte pařeniště či miniskleník, kde vám semínka dobře vyklíčí při optimální teplotě v rozmezí 17 až 25 °C. Substrát pro klíčení si můžete připravit z rašeliny, písku a kůrového humusu, další možností je použití jen rašeliny či zakoupení substrátu určeného pro pěstování citrusů.
Vzrostlou rostlinku je nutné přesadit do hlubšího květináče s drenáží a umístit na okenní parapet, ale ne na přímé slunce! Ideální variantou je východní či jihovýchodní strana.
V letním období lze murrayu přemístit na balkon či terasu, ale pozor na přímé slunce a průvan. Jedná se o odolnou rostlinu, která nebývá napadena škůdci. Vydrží i nízké teploty, přes zimu by však neměly klesnout pod 10 °C. Chladno sice rostlině nevadí, ale je nutné počítat s tím, že nebude kvést.
Víte, že…
Murraya se využívá v tradiční medicíně, kde se některé části rostliny zpracovávají a používají k léčbě horečky, při bolestech či úplavici. Kdysi rostlina sloužila k vyvolání porodu. Listy rostliny slouží jako náhrada bobkového listu a nachází využití coby koření. Jsou aromatické a mohou se dokonce použít i do koupelí a v aromaterapii. Sušené plody tvoří součást indického kari. A vonná kůra z rostliny bývá používána jako ingredience při výrobě parfémů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz