Opylování je důležitým tématem při pěstování ovocných stromů, protože mnoho – ale rozhodně ne všechny – odrůd vyžadují opylování od kompatibilního stromu, aby mohlo plodit ovoce. Je to však přirozený proces, který téměř vždy „funguje“.
Základní pravidla opylování ovocných stromů
Některá jednoduchá pravidla opylování zní:
- Pokud se nacházíte v městském prostředí, pravděpodobně si nebudete muset dělat starosti o partnera pro opylování vaší jabloně – v sousedních zahradách a živých plotech se obvykle vyskytují kompatibilní jabloně nebo jabloňové stromy. Hrušky, švestky a třešně jsou trochu méně často vysazovány a nemůžete předpokládat, že i pro ně budou v blízkosti existovat vhodní opylovači – můžete se však domluvit se svými sousedy o vysazení kompatibilních stromů.
- Pokud jste v izolované oblasti a chtěli byste vysadit jen jeden strom, vyberte si samooplodnou odrůdu.
- Pokud máte pochybnosti a máte místo pro více než jeden strom stejného druhu (např. 2 jabloně nebo 2 švestky), připravte dvě kompatibilní odrůdy. (Pokud tak učiníte, je dobré vybrat si odrůdy, které mají různé časy sběru, abyste měli v průběhu sezóny ovoce).
Druhy ovocných stromů
Obecně platí, že každý druh může opylovat pouze stejné druhy – jablka budou opylovat pouze jablka, hrušky budou opylovat pouze hrušky a tak dále.
Mezi jablky není obecně žádný rozdíl mezi jednotlivými odrůdami – potenciálně se mohou opylovat všechny navzájem.
Avšak u švestek je tato věc poněkud složitější. Slivoň švestka (Prunus domestica) se může vzájemně opylovat s blízce příbuznými druhy, jako jsou mirabelky, slivoň slíva nebo slivoň myrobalán. Avšak slivoň švestka nemůže být opylována japonskými odrůdami švestek, jako je například slivoň vrbová (Prunus salicina). Mnoho evropských odrůd švestek je samooplodných, ale většina japonských odrůd ne.
Třešeň a višeň obecná jsou dva různé druhy, ale mohou se navzájem křížit – ale obvykle nemohou být opyleny okrasnými kvetoucími třešněmi.
Doba květu
U většiny druhů ovoce se opylování provádí hmyzem, často včelami. K opylování dochází na začátku jara, faktorem může být dobré počasí, které povzbudí včely.
Opylení závisí také na tom, jestli má strom květy, které je možné opylovat – což je důvod, proč je riziko pozdních mrazů, které mohou poškodit květy, důvodem k obavám. Mrazy ihned po opylení mohou také poškodit první fáze tvorby ovoce.
Teplota v době květu je také velmi důležitá pro účinné opylení. Klíčení pylů v jabloních funguje nejlépe při teplotách v rozmezí 15 – 20 °C. Pokud budou jarní teploty nižší, budete potřebovat hodně opylovačů a/nebo odrůd, které mohou při nižších teplotách kvést.
I když špatné jarní počasí může zabránit efektivnímu opylení, je užitečné vědět, že během doby květu potřebujete pouze 1-2 jemné teplé dny pro opylení hmyzem.
Kvetoucí a opylovací skupiny
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda se dvě odrůdy mohou opylovat, je zkontrolovat jejich opylovací nebo kvetoucí skupiny. Kvetoucí skupiny nejsou jediným faktorem při určování kompatibility mezi odrůdami, ale jsou dobrým výchozím bodem.
Tyto skupiny jsou poněkud libovolné (neexistuje žádná oficiální definice), ale koncept je jednoduchý – každá skupina obsahuje odrůdy, které kvetou přibližně ve stejnou dobu. Skupiny mohou mít písmena nebo čísla, ale typicky běží od nejkratšího kvetení až po nejnovější kvetoucí odrůdy u každého druhu. To funguje u jablek, hrušek a většiny švestek. Opylení je s největší pravděpodobností úspěšné u dvou odrůd, které jsou ve stejné skupině.
Den kvetení – nejlépe ignorovat
Některé úřady zaznamenávají přesné datum pro den vrcholu květu každé odrůdy. To zní přesněji než kvetoucí skupiny, ale v praxi jsou tyto údaje potenciálně zavádějící. Problémem je, že data kvetení se liší od jedné oblasti k druhé, tj. stromy v jižnějších nebo chráněných oblastech obvykle začínají kvést dříve než v severnějších klimatech. Roční období jsou také každý rok odlišné, v závislosti na závažnosti zimy a počasí na jaře.
Podnože a kvetoucí skupiny
Další komplikace je, že podnož může ovlivnit květ. Například jakákoli odrůda jabloně v odnoži MM106 bude mít tendenci kvést několik dní před stejnou odrůdou na většině ostatních podnoží jabloně, zatímco podnožky M9 a M25 zpravidla zpomalují kvetení o několik dní.
Dobré opylovače a špatné opylovače
Některé odrůdy mají přirozeně tendenci produkovat hodně květu po dlouhou dobu a/nebo jsou geneticky vysoce kompatibilní s mnoha jinými odrůdami – to z nich dělá dobré opylovače pro jiné odrůdy. Do této kategorie spadá většina planých jabloní a komerční jablečné sady je pro tento účel pěstují jako meziprodukci.
Některé odrůdy jsou velmi špatné opylovače. Jabloň Bramley je zvláštní případ, protože její vlastní pyl je neúčinný pro opylování jiných odrůd.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, nevíte někdo kde bych našel porovnání různých druhů kvetu? Děkuji za otpověť.