čočka

Jak zdravá je čočka

Řeklo by se, obyčejná čočka, co na ní může být tak zdravého? Pojďte se s námi podívat, že čočka je skutečně zásobárnou vitamínů a minerálních látek a že její využití v kuchyni je velmi pestré.

Jak vypadá čočka a odkud pochází

Čočka patří mezi vikvovité rostliny a jedná se o bylinu asi 20–30 cm vysokou, která má drobné bílé nebo světle modré květy, které vyrůstají z paždí zpeřených listů. Čočka kvete v květnu a červnu, a když je zralá, má hnědé lusky s jedním nebo dvěma plochými okrouhlými semeny. Čočka pochází z Orientu (Přední Asie) a odpradávna se pěstovala jako kulturní plodina. Dodnes je velmi oblíbenou potravinou např. v Indii.

Pověry o čočce

Pokud jíte čočku na Nový rok, budete celý rok zdraví a bohatí. Totéž se tvrdí v jiné pověře o Velkém pátku (před Velikonocemi) – také se vás celý rok budou držet peníze. Jiná pověra doporučuje, abyste si při pojídání čočky tloukli na kapsu, pak budete mít stále dostatek peněz.

očka - Jak zdravá je čočka

Léčivé účinky čočky

Čočka patří mezi luštěniny, a tak je občas těžko stravitelná a nadýmá. To však můžeme jednoduše odstranit přidáním některé bylinky, která nadýmání potlačuje (saturejka apod.). Jinak má ale čočka mnoho léčivých účinků:

Odvar ze semen čočky smíchaný s olejem a špetkou soli můžete vyzkoušet při zácpě.

Silný odvar z čočky vyhání z těla různé parazity (hlísty, roupy apod.)

Čočku uvařenou v octě vyzkoušejte jako obklad na otoky.

Protože čočka obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů (bílkoviny, vitamíny B1 a B6, kyselinu listovou, vápník, fosfor a železo), doporučuje se při dietách, je vhodná pro nemocné s cukrovkou, pomáhá při chudokrevnosti a napomáhá při řídnutí kostí.

Teď na jaře je také dobré sehnat si čočku v biokvalitě a nechat ji naklíčit. Klíčky mají ještě větší koncentraci vitamínů a dalších látek než vařená čočka, takže se jedná o ideální elixír na jarní únavu.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

18 − sixteen =